Визнання права власності на спадкове майно

Досить часто після смерті близької Вам людини виникають проблеми із спадкуванням. Якщо за життя спадкодавець не приділяв уваги своїм правовстановлюючим документам на належне йому майно, спадкоємцю доведеться вирішувати ці питання. Самостійно це зробити досить складно, краще звернутися за правовою допомогою до фахівців.

Визнання права власності на спадкове майно

Визнання права власності на спадкове майно

У переважній більшості випадків необхідність втручання юристів зумовлена втратою або відсутністю правовстановлюючих документів.

Згідно з вимогами п.4.14 глави 10 «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595, при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов’язково перевіряє:

На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.

Крім того, відповідно до вимог п.4.19 Глави 10 Порядку, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз’яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Тож, за наявності оригіналів правовстановлюючих документів на майно, Ви зможете безперешкодно отримати свідоцтво про право на спадщину.

Відповідно до частини першої статті 1298 Цивільного кодексу України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців із часу відкриття спадщини.

Якщо спадкоємець не прийняв спадщину, його вимоги про визнання права власності на спадкове майно не підлягають задоволенню судом. Прийняття спадщини спадкоємцем, який звертається з вимогою про визнання права власності на спадкове майно, має встановлюватись належними доказами:

  1. копіями документів із спадкової справи, якщо така справа заводилася нотаріусом;
  2. довідками з житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
Належні докази

Належні докази

У випадку відсутності правовстановлюючих документів на майно, спадкоємцю необхідно звертатися до суду у відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України.

Найчастіше спадкоємці звертаються до суду у справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, оскільки вони не можуть оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім’я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем, та не реєстрували його в бюро технічної інвентаризації, тому спадкоємець не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину і його право має бути визнано в судовому порядку.

Позивачем у спорах про визнання права власності у порядку правонаступництва може виступати спадкоємець, який прийняв спадщину відповідно до вимог Цивільного кодексу України.

Питання по темі

Питання по темі

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Коли виникає право на спадщину?

Право на спадкування виникає в день відкриття спадщини, тобто в день смерті особи або в день, з якого вона оголошується померлою.

Що входить до складу спадкового майна?

До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на час його смерті. Тобто, якщо померлий взяв кредит та не встиг його виплатити, спадкоємці будуть змушені виплачувати борги, оскільки не спадщина приймається у повному обсязі.

На яке майно може бути визнано право власності?

Право власності може бути визнано на недобудований будинок, на земельну частку (пай) та ін.

Як дізнатися чи накладено арешт на майно спадкодавця?

Наявність обтяження у вигляді арешту перевіряє нотаріус під час видачі свідоцтва про право на спадщину. Щоб не гаяти час на зняття арешту (у разі наявності), можна звернутися за допомогою до наших фахівців.

Потрібна термінова допомога адвоката?