Визнання дієздатності та недієздатності громадянина

Визнати громадянина недієздатним суд може в кількох випадках залежність, психічний розлад, вік. Тобто під ці категорії потрапляють люди, які не можуть повною мірою усвідомлювати що вони роблять і контролювати будь-які свої дії.

Існує два варіанти, коли можна подавати позовну заяву про визнання недієздатності (повної або часткової):

 • наявність психічного захворювання;
 • наявність залежностей;
 • нездатність правильно усвідомлювати свої вчинки і керувати ними.

Для визнання недієздатності варто звернутися в суднове установа, яке знаходиться по місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням психіатричного закладу, де людина проходить лікування. Для того, щоб подати клопотання про визнання дієздатності або недієздатності, потрібен адвокат, який проконсультує і допоможе з цим питанням.

Хто може подати клопотання?

Заяву до суду може подати:

 • член сім’ї;
 • близький родич (навіть якщо вони живуть порізно);
 • органи опіки;
 • лікарняна установа, де лікується людина.

У заяві слід викласти обставини, які вказують на хронічне психічне захворювання або інші нюанси, через що можливе часткове або повне визнання людини недієздатною. Будь-які відомості, які стверджують, що фізична особа не може відповідати або контролювати свої дії, надає лікарня. Також необхідно видати всі можливі довідки з лікарняних установ, які підтверджують діагноз. У справі має право бути свідоцтво органів поліції, лікарів і тих, хто може надати відомості про неадекватну поведінку осіб, якого хочуть позбавити дієздатності.

Які права у опікуна та піклувальника?

Опікун надається при повному позбавлення дієздатності і робить все справи за свого підопічного. Піклувальник надається при частковому обмеження дієздатності і дає письмовий дозвіл на те, щоб підопічний міг зробити ту чи іншу операцію.

Будь-який юрист скаже, що за чинним законодавством існують деякі речі, які опікун не може здійснювати за власним бажанням:

 • висновок з недієздатним громадянином договорів передачі майна третім особам;
 • дарування майна від імені недієздатного громадянина;
 • від імені недієздатної особи зобов’язуватися порукою.

Деякі угоди опікун може здійснювати зі схвалення органів піклування:

 • відмова від майнових прав підопічного,
 • видача письмових зобов’язань від імені недієздатного людини;
 • укладання будь-яких договорів про обмін або розділі квартири підопічного;
 • укладання договорів, які стосуються іншого цінного майна.

Як можна повернути дієздатність?

Якщо людина, визнаний повністю недієздатним починає тверезо усвідомлювати і розуміти що робить або ж керує своїми діями за допомогою інших громадян, то в такому випадку суд може визнати часткову дієздатність. Повністю дієздатним визнають в тому випадку, коли людина повністю відновлюється і усвідомлює всі, що робить.

Адвокати відзначають, що такий громадянин може сам подати заяву в суд або просити допомоги у інших вищих інстанціях. Законом продуманий варіант захисту людини в разі, якщо йому відмовили в клопотанні через його недієздатність.

У Борисполі та Києві можна отримати якісні послуги адвоката Романа Сацика, який допоможе зі справою, де необхідно визнати або спростувати недієздатність по старості, через залежність або психоневрологічних захворювань.

Звернення до юриста для отримання консультації за подібною справою – розумний вибір, якщо плануєте звертатися до суду. Отримавши кваліфіковану допомогу ви зможете звернутися до суду з усіма необхідними документами та заручившись підтримкою людини, яка знає закон. Ціни на послуги вказані на сайті і можуть варіюватися в залежності від складності справи.

Рейтинг 5 / 5. Голосів: 1

Поки що голосів немає! Будьте першим, хто оцінить цю публікацію.