Усунення перешкод в користуванні майном

Кожній особі наша держава гарантує право володіти, користуватись та розпоряджатись своєю власністю. Дане правило закріплено в Конституції України, а тому є пріоритетним. Важливим є той момент, що таке володіння, користування та розпорядження повинно бути законним. Інколи трапляються ситуації, коли інші особи користуються Вашим майном всупереч Вашій волі, унеможливлюють користування Вам майном шляхом його ізоляції, розміщення своїх речей та об’єктів на них.

Зміст

Згорнути Розгорнути
  1. Усунення перешкод у користуванні житловим приміщенням
  2. Усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою
  3. Наша судова практика
  4. Питання/відповіді по темі (FAQ)

Усунення перешкод у користуванні житловим приміщенням

Усунення перешкод в користуванні майном

Відповідно до частини першої статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Згідно з частиною першою статті 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним.

Тобто, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи бути обмежений у його здійсненні. Цивільним кодексом України закріплено право кожного власника вимагати усунення перешкод в користуванні його майном. Ніхто не може Вам чинити перешкоди у користуванні Вашим майном (квартирою, будинком чи домоволодінням).

Що робити, якщо Вам чинять перешкоди в користуванні житловим приміщенням?

Що робити, якщо Вам чинять перешкоди в користуванні житловим приміщенням

Статтею 386 ЦК України передбачено, що власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

Захищаючи право власності держава надає Вам, як власнику, можливість реалізації права вимагати усунення перешкод від інших осіб. Способи захисту права власності передбачені нормами ст. ст. 16, 386, 391 Цивільного кодексу України.

Навіть Верховний суд неодноразово підтверджував твердження про те, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном, навіть якщо вони не пов’язані із позбавленням права володіння. При цьому Ви повинні надати в суду переконливі докази порушення права власності чи законного володіння.

Тому, такий позов підлягає задоволенню в тому разі, коли позивач доведе, що є реальна небезпека порушення його права власності чи законного володіння в майбутньому.

Звернення до поліції лише можуть допомогти Вам в збиранні доказової бази, проте лише правильно складена позовна заява з доказами зможе поставити крапку у Ваших незручностях.

Які документи потрібні?

Які документи потрібні

До позовної заяви додаються такі документи:

  1. копія паспорту позивача;
  2. копія ідентифікаційного коду позивача;
  3. копія довідки про реєстрацію місця проживання позивача;
  4. копія правовстановлюючих документів на майно;
  5. копія витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
  6. копії доказів наявності перешкод у користуванні майном (звернення в поліцію, відеозаписи, аудіозаписи, покази свідків і т.д.;
  7. клопотання про допит свідків; (адвокат підготує дане клопотання).

Також буває, що з якихось причин попередній власник житла до передачі права власності в Ваші руки — не здійснив зняття з обліку членів своєї сім’ї. За таких фантомів Вам приходиться сплачувати за комунальні послуги, а також Ви не можете оформити пільги та субсидії через наявність приписаних людей.

В вищезазначеній ситуації можливо виписати людей без звернення до суду! Для цього потрібно:

Розглядається дана заява протягом 10 днів, і в основному результат розгляду таких заяв — позитивний.

Якщо у Вас це не вийшло — звертайтесь до нас!

Важливо, якщо житло знаходиться у спільній власності, потрібна згода співвласника/співвласників.

Водночас НЕ можна «виписати»:

ЦНАП може відмовити, та в даному випадку законодавством не передбачено оскарження такої відмови в суді. Тоді, Вам доведеться подати позов до суду про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, а відповідачем буде та особа, яка прописана у вашій квартирі.

В який суд звертатись з позовною заявою?

Згідно з частиною першою ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування.

Який судовий збір?

0,4 відсотка від розміру прожиткового мінімуму працездатних осіб встановленого станом на 1 січня календарного року в якому подається позовна заява (в 2023 році він становить 1073,60 грн). Не сплачується судовий збір в тому випадку якщо ви звільнені від його сплати на підставі ЗУ «Про судовий збір».

Усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою

Усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою

Поширеними є ситуації, коли Ви не можете користуватись своєю земельною ділянкою, на ній можуть знаходитись рухомі або нерухомі речі іншої особи. В такому випадку Вам необхідно відновити можливість повноцінного користування землею.

В добровільному випадку це означає, що інша особа повинна за Вашою вимогою перемістити свої речі, знести їх (наприклад, паркан) чи іншим чином усунути перешкоди Вам за власний рахунок.

Іншими випадками є накладення земельних ділянок, при якому Ви не можете користуватись своїм майном у повному обсязі.

У всіх вищеперерахованих випадках при вирішенні ситуації Вам перш за все необхідно обрати правильний спосіб захисту. Слід зазначити, що усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою здійснюється одним із таких способів:

Які документи потрібні?

  1. Копія паспорту позивача
  2. Копія РНОКПП позивача
  3. Копія договору купівлі-продажу земельної ділянки
  4. Копія витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно (вашої ділянки)
  5. Копія витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ділянки відповідача)
  6. Копія технічної документації (якщо немає, адвокат витребує адвокатським запитом)
  7. Копія витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку
  8. Копія ситуаційного плану земельних ділянок (можна отримати у землевпорядника)
  9. Клопотання про призначення судової земельно-технічної експертизи (за потреби)

Всі необхідні документи, адвокат за потреби допоможе Вам зібрати.

В який суд звертатись з позовною заявою?

Звернутися із позовною заявою до відповідного районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за місцем знаходження земельної ділянки.

Який судовий збір?

0,4 відсотка від розміру прожиткового мінімуму працездатних осіб встановленого станом на 1 січня календарного року в якому подається позовна заява (в 2023 році він становить 1073,60 грн). Не сплачується судовий збір в тому випадку якщо ви звільнені від його сплати на підставі ЗУ «Про судовий збір».

Слід зауважити, що досить часто суду необхідно показати наявність спору, для чого краще всього написати з посиланням на норми закону претензію чи вимогу до порушника Вашого права власності.

Якщо вимога чи претензія була проігнорована, подавайте до суду, наводьте свої докази та аргументи, в противному випадку — питання не вирішиться, а з кожним роком буде лише ускладнюватись.

В даному випадку, Вам необхідно звернутись до адвоката, оскільки Вам необхідно правильно підібрати спосіб захисту Вашого порушеного права, та зібрати докази незаконності такого порушення. Задоволено буде лише таку позовну заяву, яка повністю підкріплена належними та допустимими доказами.

Наша судова практика

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Коли особа втрачає право на користування житловим приміщенням?

Найчастіше підставою для втрати особою права на користування житловим приміщенням є припинення права власності на житло цієї особи або члена сім’ї, з яким вона проживала.

Що робити якщо не пускають в квартиру?

Доцільно викликати наряд поліції, який складе протокол, а в подальшому звернутися з позовом до суду.

Хто має право користування житлом?

Право користування житлом має власник, члени його родини, особи, які користуються майном на підставі договору оренди (найму), особа, яка має сервітут.

Як впливає прописка на право власності?

Реєстрація не впливає на право власності.

Як виписати людину через ЦНАП?

  • Подати заяву про виписку в ЦНАП (орган реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради).
  • До заяви приєднати правовстановлюючі документи (договір-купівлі продажу).
  • Подати документ, що підтверджує сплату адміністративного збору.

Кого не можна виписати через ЦНАП?

  • Військовозобов’язаного чоловіка (під час дії воєнного стану).
  • Неповнолітню дитину.
  • Батька чи матір (чи їх обох) неповнолітньої дитини, що «прописані» в тому самому житлі, що й дитина.
  • Одного зі співвласників житла.

Скільки розглядається заява про виписку ЦНАП?

Розглядається дана заява протягом 10 днів.

Чи можна оскаржити відмову про виписку особи ЦНАП?

В даному випадку законодавством не передбачено оскарження такої відмови в суді.

Що робити якщо ЦНАП відмовив про виписку особи?

Вам доведеться подати позов до суду про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, а відповідачем буде особа, яка прописана у вашій квартирі.

В який суд звертатись з позовною заявою про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою?

Звернутися із позовною заявою до відповідного районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за місцем знаходження земельної ділянки.

Який сплачується судовий збір за позовну заяву про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою?

0,4 відсотка від розміру прожиткового мінімуму працездатних осіб встановленого станом на 1 січня календарного року в якому подається позовна заява (в 2023 році він становить 1073,60 грн). Не сплачується судовий збір в тому випадку якщо ви звільнені від його сплати на підставі ЗУ «Про судовий збір».

Потрібна термінова допомога адвоката?