Встановлення факту батьківства

Кожна п’ята дитина в Україні народжується поза шлюбом, тобто 20%. Досить часто трапляються випадки, коли батько дитини, народженої поза шлюбом, відмовляється подати заяву про реєстрацію батьківства. У такій ситуації з метою захисту інтересів дитини можливе визнання батьківства в судовому порядку.

Зміст

Згорнути Розгорнути
  1. Процедура встановлення факту батьківства
  2. Перелік документів, що необхідний для встановлення факту батьківства
  3. Випадки, у яких може знадобитися встановлення факту батьківства
  4. Обов’язкові дії перед поданням заяви про встановлення факту батьківства
  5. Хто може звернутись із заявою про встановлення факту батьківства/материнства?
  6. Встановлення факту батьківства щодо дитини, яка народилася до 2004 року
  7. Наша судова практика
  8. Питання/відповіді по темі (FAQ)

Процедура встановлення факту батьківства

Встановлення батьківства — це акт цивільного стану, що вимагає державної реєстрації. Тільки після цього у чоловіка виникають передбачені чинним законодавством батьківські права і обов’язки щодо дитини, біологічним батьком якої він є, але при цьому не перебуває у шлюбі з матір’ю дитини.

Дана процедура може бути проведена наступним чином:

  1. за допомогою звернення до органів ДРАЦС (коли чоловік не заперечує щодо встановлення батьківства);
  2. у судовому порядку (батько дитини заперечує встановленню батьківства).

Перелік документів, що необхідний для встановлення факту батьківства

У разі добровільного рішення батьків визнати факт батьківства

У випадку, якщо батьки дитини не мають заперечень проти реєстрації встановлення батьківства, їм слід звернутися до органів реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання батька чи матері дитини або за місцем державної реєстрації народження дитини.

Для цього необхідні такі документи:

  1. спільна заява батьків дитини про встановлення батьківства в письмовій формі. Форма бланка заяви про встановлення батьківства затверджена законодавством України, можна отримати її в органах РАЦС;
  2. документи, що засвідчують особистості батьків дитини (паспорт громадянина України);
  3. документ, що підтверджує сплату державного мита.

Зразки бланків заяви та її заповнення, а також реквізити для сплати держмита, як правило, розміщуються на інформаційних стендах у приміщеннях органу РАЦС.

Перераховані документи подаються у всіх випадках звернення за державною реєстрацією встановлення батьківства в позасудовому порядку.

Якщо заява про встановлення батьківства подається після державної реєстрації народження дитини, також має бути надано свідоцтво про народження дитини.

Якщо ж батьки дитини вирішили зареєструвати встановлення батьківства одночасно з державною реєстрацією народження — буде достатньо пред’явити документ, що є підставою для державної реєстрації народження дитини (як правило, це відповідна довідка про народження, видана медичною організацією, у якій відбувалися пологи).

У випадку, якщо встановлення факту батьківства у судовому порядку, Вам необхідні такі документи

  1. Копія паспорту заявника
  2. Копія РНОКПП заявника
  3. Копія довідки про реєстрацію місця проживання особи
  4. Копія свідоцтва про народження дитини
  5. Копія паспорту батька (у випадку встановлення факту батьківства після смерті батька — копія свідоцтва про смерть)
  6. Висновок судово-генетичної експертизи

Випадки, у яких може знадобитися встановлення факту батьківства

Обов’язкові дії перед поданням заяви про встановлення факту батьківства

Слід підкреслити, що для розгляду відповідної справи у суді заявник повинен спочатку звернутися до органу ДРАЦС, який складає письмову відмову у проведенні державної реєстрації народження, обґрунтовуючи причини неможливості її проведення. Саме така відмова є підтвердженням того, що факт батьківства/материнства не може бути встановлений в іншому порядку, окрім як у суді.

Хто може звернутись із заявою про встановлення факту батьківства/материнства?

Відповідно до положень СК України, із заявою про встановлення факту батьківства/материнства можуть звернутись матір/батько, опікун, піклувальник дитини, особа, яка утримує та виховує дитину, а також сама дитина, яка досягла повноліття.

Встановлення факту батьківства щодо дитини, яка народилася до 2004 року

Відповідно до ч. 2 п. 3 Постанови ПВСУ від 15.05.2006 № 3, вирішуючи питання про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася до 1 січня 2004 року, необхідно застосовувати відповідні норми КпШС УРСР, беручи до уваги всі докази, що достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства, в їх сукупності, зокрема: спільне проживання й ведення спільного господарства відповідачем та матір’ю дитини до її народження, спільне виховання або утримання ними дитини.

Відповідно до чинного СК України, такі обставини більше не становлять предмет доказування у справах про встановлення факту батьківства/материнства. Слід наголосити на тому, що чоловік та/ або жінка повинні безпосередньо визнавати своє батьківство/материнство за життя.

Наша судова практика

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Як визначити до якого суду подавати заяву про встановлення факту батьківства?

Заяву про встановлення факту батьківства слід подавати до суду за місцем проживання заявника. У випадку якщо з такою заявою звертається громадянин України, який проживає за межами країни, підсудність необхідно буде визначати за клопотанням громадянина до Верховного суду (стаття 316 ЦПК України).

Які докази необхідно зібрати для подання заяви про встановлення факту батьківства?

Відповідно до чинного законодавства батьківство можна встановити шляхом проведення ДНК експертизи, окрім видатків з дітьми народженими до 2004 року. Оскільки до 2004 року діяв Кодекс про шлюб та сім’ю та старий ЦПК, які не передбачали можливості встановити факт батьківства шляхом проведення ДНК експертизи.

Однак були інші способи встановлення такого факту, зокрема за допомогою допиту свідків, наявністю шлюбу подружжя, відносин чоловіка до дитини (чи визнавав він її своїм сином/донькою, тощо).

Крім того у разі посмертного встановлення батьківства може бути проведено — посмертну експертизу ДНК, у разі, якщо матеріалу для проведення такої експертизи немає, то можливе проведення ексгумації тіла померлого.

Також варто зазначити, що Верховний Суд у постанові від 15.04.2021 у справі №361/2653/15-ц вказав, що доказами визнання батьківства можуть бути:

  • листи, заяви, анкети, інші документи, які підтверджують визнання відповідачем батьківства;
  • довідки органів реєстрації актів цивільного стану (далі — РАЦС) про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану;
  • показання свідків;
  • пояснення самих сторін, які достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства.

Спільне проживання та ведення спільного господарства в зазначених випадках може підтверджуватися наявністю обставин, характерних для сімейних відносин: проживання в одному жилому приміщенні, спільне харчування, спільний бюджет, взаємне піклування, придбання майна для спільного користування тощо.

Чи замінює рішення суду про встановлення факту батьківства свідоцтво про народження дитини?

Рішення суду про встановлення факту батьківства/материнства не замінює собою відповідних документів, а є лише підставою для їх подальшого отримання.

Саме тому слід приділяти особливу увагу збиранню доказів у справах про встановлення факту батьківства/материнства, оскільки від цього залежить яке рішення судом буде прийнято. Оскільки на підставі прийнятого рішення органи ДРАЦС повинні видати нове свідоцтво про народження особи.

Тому радимо Вам звертатись до юристів АБ «Романа Сацика», які допоможуть у даному питанні!

Чи можна встановити батьківство, якщо один із батьків відмовляється визнавати дитину?

Так, у даному випадку можна звернутись із позовом про встановлення батьківства.

Чи обов’язкова моя участь як заявника у судовому засіданні?

Ні, не обов’язкова. Ми можемо підготувати для Вас клопотання без участі і Ви не будете зобов’язані ходити на судове засідання (окрім випадку коли суд визнає Вашу явку обов’язковою).

З якою метою заявники найчастіше звертаються із заявою про встановлення факту батьківства?

На підставі аналізу судової практики можна зазначити, що найчастіше заявники звертаються до суду із заявою про встановлення факту батьківства/материнства з метою отримання можливості реєстрації місця проживання, оформлення відповідних документів, що посвідчують особу, реалізації спадкових прав, отримання права на пенсію по втраті годувальника тощо.

Яка вартість судового збору за подання заяви про встановлення факту батьківства/материнства?

За подачу заяви про встановлення факту батьківства заявнику (фізичній особі) необхідно сплатити судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (підпункт 4 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір»).

Ставка судового збору при подачі заяви про встановлення факту батьківства становить — 536,80 грн.

Скільки часу триває судовий процес?

У середньому такі судові процеси тривають від 2 до 6 місяців. Ці терміни пов’язані з відпустками суддів, перебуванням їх на лікарняному, а також з великою кількістю справ у судах.

Чи можна оформити заяву самостійно?

Так, але при самостійному складенні заяви слід дотриматись процесуальних вимог. Також документи додані до заяви мають бути належним чином засвідчені (має стояти ваше ПІБ, підпис, дата та напис «згідно з оригіналом»).

Потрібна термінова допомога адвоката?