Захист честі, гідності та ділової репутації

У постанові від 18 червня 2020 р. у справі № 522/18103/14-ц Верховним Судом було зазначено: «Зокрема, під гідністю слід розуміти визнання цінності кожної фізичної особи як унікальної біопсихосоціальної цінності, з честю пов’язується позитивна соціальна оцінка особи в очах оточуючих, яка ґрунтується на відповідності її діянь (поведінки) загальноприйнятим уявленням про добро і зло, а під діловою репутацією фізичної особи розуміється набута особою суспільна оцінка її ділових і професійних якостей при виконанні нею трудових, службових, громадських чи інших обов’язків».

Якщо дещо спростити описане вище, то порушенням честі, гідності чи ділової репутації буде визнано розповсюдження особою недостовірної (хибної, непідтвердженої) інформації щодо іншої особи/осіб.

Склад порушення честі, гідності та ділової репутації

Порушенням вважається фактичне твердження щодо фізичної чи юридичної особи, яке надано у доступ для інших осіб. Однак, порушенням не може вважатись оціночне судження, власна думка, критика, оцінка дій/бездіяльності.

Підсудність справ про захист честі, гідності та ділової репутації

Справи між фізичними особами розглядаються судами загальної юрисдикції.

Однак якщо учасником справи є юридична особа, то справу має розглянути господарський суд.

Відповідач

В спорах між фізичними особами до особи, яка поширила недостовірну інформацію. Однак, якщо поширила інформацію службова особа від імені юридичної особи, то відповідачами будуть і юридична особа, і службова особа. Окрім того, якщо інформацію розповсюджено через ЗМІ, то відповідальність несе розповсюджувач та автор.

Судовий збір

Судовий збір в такій категорії справ становить 1073,60 грн.

Складнощі розгляду справ такої категорії

Найскладніше в таких справах зібрати докази розповсюдження такої інформації.

До прикладу, поширення недостовірної інформації в прямому етері на телебаченні надає можливість отримати копію запису лише в межах 2 тижнів з моменту завершення такого етеру.

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Чи можливо виграти таку справу?

Так, однак все залежить від фактичних обставин справи та швидкості в зборі доказів.

Чи можливо стягнути моральну шкоду?

Так, однак її розмір буде залежати від доказів (наприклад, висновок експерта, показів свідків).

Як відбувається спростування?

Спростування здійснюється у спосіб його поширення.

Скільки коштує судовий процес?

У нашому адвокатському бюро такий процес коштує від 5000 грн. Вартість залежить від кількості процесуальних документів та кількості судових засідань.

Чи можна оформити процедуру без участі заявника?

Так, можна надіслати копії документів електронними засобами зв’язку, зробити безготівкову оплату, договір з адвокатом підписати електронним цифровим підписом. Решту — зробимо ми.

Однак, час від часу судді вимагають присутності заявника в судових засіданнях, що досить втілити, якщо заявник за кордоном або в лавах ЗСУ.

Чи можна оформити процедуру самостійно?

Так, але при самостійному складенні позову слід дотриматись процесуальні вимоги. Також документи додані до заяви мають бути належним чином засвідчені (має стояти ваше ПІБ, підпис, дата та напис «згідно з оригіналом»).

Чи можна подати заяву онлайн?

Так, самостійно— зареєструвавшись в системі «Електронний суд» на сайті: https://id.court.gov.ua/, або звернувшись до адвоката.

Які проблеми можуть бути при оформленні заяви без допомоги адвоката?

Є ризики залишення позову без руху до усунення недоліків, якщо позов не відповідає вимогам процесуального законодавства України.

Скільки часу триває судовий процес?

В середньому такі судові процеси тривають до 6 місяців. Однак, інколи ці терміни продовжуються, це в свою чергу пов’язано з відпустками суддів, перебуванням їх на лікарняному, а також з великою кількістю справ у судах.

Потрібна термінова допомога адвоката?