Укладення та розірвання шлюбних договорів
Шлюбний договір — це угода між подружжям перед одруженням або під час шлюбу. Цей договір регулює майнові та фінансові аспекти стосунків між подружжями. Такі договори можуть включати умови про розподіл майна, питання про підтримку та інші правові аспекти, які стосуються сімейних відносин.
Зміст
Згорнути Розгорнути- Мета укладання шлюбного договору
- Укладення шлюбного договору
- Розірвання шлюбного договору
- Визнання недійсним шлюбного договору
- Судова практика адвокатського бюро «Романа Сацика» з укладення та розірвання шлюбних договорів
- Ціни адвокатського бюро «Романа Сацика» по роботи зі шлюбними договорами
- Питання/відповіді по темі (FAQ)

В Сімейному кодексі України зазначено, що шлюбні договори регулюють лише майнові права та обов’язки сторін, однак не регулюють відносини між сторонами та/або питання щодо немайнових прав. Іншими словами, при укладанні такого договору чоловік та дружина можуть визначити долю майна, однак не можуть визначити будь-які інші питання щодо інших прав чи обов’язків подружжя.
З судової практики вбачається, що заборонено укладати шлюбні договори, які за змістом своїх положень ставлять одну із сторін у значно гірше становище та якщо умови такої угоди порушують або значно пригнічують права дітей.
Мета укладання шлюбного договору

Шлюбні договори можуть бути корисними з різних причин, наприклад:
- захист майна — якщо один з подружжям має значний майновий стан;
- фінансова стабільність — договір може включати умови щодо аліментів або інших видів фінансової підтримки при розлученні, що забезпечує фінансову стійкість одного з подружжя після розірвання шлюбу;
- захист бізнесу — щоб уникнути конфліктів та загрози для бізнесу при розірванні шлюбу.
Укладення шлюбного договору
Укласти шлюбний договір може подружжя, яке вже перебуває в зареєстрованому шлюбі (незалежно від часу перебування в шлюбі), так і особи, які лише планують одружитися, тобто подали спільну заяву до РАЦСу. Тобто його укладення допускається до реєстрації шлюбу і під час шлюбу. Після розірвання шлюбу цього зробити не можна.
Такий договір обов’язково підлягає нотаріальному посвідченню та підписується дружиною та чоловіком.
Розробку шлюбного договору краще довірити кваліфікованим юристам сімейного права, адже від того наскільки його грамотно прописати, може залежати подальша доля майна та порядок його поділу.
Для розробки шлюбного договору адвокати АБ «Романа Сацика» можуть запропонувати Вам зустріч в наших офісах в Києві та Борисполі для обговорення проекту вашого шлюбного договору. Окрім того, для Вашої зручності можемо зробити все онлайн. Ми працюємо з клієнтами по всій Україні.
Протягом всього строку дії шлюбного договору подружжя може вносити зміни до такого договору, переглянути його умови та укласти відповідну додаткову угоду. Така угода також повинна бути посвідчена нотаріусом.
Порядок укладання шлюбного договору
Шлюбний договір може бути укладено особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжям. Тобто його укладення допускається до реєстрації шлюбу та під час шлюбу. Після розірвання цього зробити не можливо.
Неможливо укласти шлюбний договір по довіреності, тільки особиста присутність у нотаріуса.
Коли набирає чинності шлюбний договір?

Відповідно до ст. 95 Сімейного кодексу України.
Якщо шлюбний договір укладено до реєстрації шлюбу, він набирає чинності у день реєстрації шлюбу.
Якщо шлюбний договір укладено подружжям, він набирає чинності у день його нотаріального посвідчення.
Умови шлюбного договору
- Визначення майна, яке дружина, чоловік передає для використання на спільні потреби сім’ї, а також правовий режим майна, подарованого подружжю у зв’язку з реєстрацією шлюбу.
- Непоширення на майно, набуте ними за час шлюбу, і вважати його спільною частковою власністю або особистою приватною власністю кожного з них.
- Визначення можливого порядку поділу майна, в тому числі в разі розірвання шлюбу.
- Використання належного їм обом або одному з них майна для забезпечення потреб їхніх дітей, а також інших осіб.
- Будь-які інші умови щодо правового режиму майна, якщо вони не суперечать моральним засадам суспільства.
- Порядок користування житлом. Подружжя може домовитися про звільнення житлового приміщення тим з подружжя, хто вселився в нього, в разі розірвання шлюбу, з виплатою грошової компенсації або без неї.
- Про проживання у житловому приміщенні, яке належить одному з них чи є їхньою спільною власністю, їхніх родичів.
- Про надання утримання одному з подружжя незалежно від непрацездатності та потреби у матеріальній допомозі на умовах, визначених шлюбним договором.
- Може бути встановлена можливість припинення права на утримання одного з подружжя у зв’язку з одержанням ним майнової (грошової) компенсації.
Розірвання шлюбного договору
Відмовитися від шлюбного договору односторонньо — неможливо, проте, якщо є спільне волевиявлення чоловіка та дружини, то вони можуть відмовитись від шлюбного договору в будь-який момент, про що нотаріусу подається відповідна заява.
Подружжя може анулювати шлюбний контракт як і з моменту його укладення так, ніби він й ніколи не укладався, а може припинити дію договору із моменту відмови від нього.
Якщо ж говорити про одностороннє розірвання шлюбного договору на вимогу будь-кого із подружжя, то це можливо в судовому порядку. Закон не визначає конкретних підстав для одностороннього розірвання шлюбного договору, залежно від ситуації, підстави можуть бути різні. Водночас Сімейний кодекс України передбачає, що у випадку неможливості виконання шлюбного контракту, він може бути розірваний на вимогу чоловіка або дружини в судовому порядку.
На вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути розірваний за рішенням суду з підстав, що мають істотне значення, зокрема в разі неможливості його виконання.
Порядок розірвання та зміни умов шлюбного договору
- У шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк його дії та строки тривалості окремих прав та обов’язків.
- У шлюбному договорі може бути встановлена чинність договору або окремих його умов і після припинення шлюбу.
- За спільною згодою подружжя має право відмовитися від шлюбного договору. У такому разі, за вибором подружжя, права та обов’язки, встановлені шлюбним договором, припиняються з моменту його укладення або в день подання нотаріусу заяви про відмову від нього.
- На вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути розірваний за рішенням суду з підстав, що мають істотне значення, зокрема в разі неможливості його виконання.
- Одностороння зміна умов шлюбного договору не допускається.
- Шлюбний договір може бути змінено подружжям. Угода про зміну шлюбного договору нотаріально посвідчується.
- На вимогу одного з подружжя шлюбний договір за рішенням суду може бути змінений, якщо цього вимагають його інтереси, інтереси дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення.
- Одностороння відмова від шлюбного договору не допускається.
Визнання недійсним шлюбного договору

Відповідно до статті 103 СК України шлюбний договір на вимогу одного з подружжя або іншої особи, права та інтереси якої цим договором порушені, може бути визнаний недійсним за рішенням суду з підстав, встановлених Цивільним кодексом України.
Основні підстави визнання шлюбного договору недійсним:
- порушення нотаріальної форми договору, а також укладення шлюбного договору неповнолітніми особами, які беруть шлюб без згоди їх батьків або піклувальника;
- неналежний суб’єктний склад (укладення договору недієздатними особами, або такими, що не мають необхідного обсягу дієздатності);
- зменшення обсягу прав дитини, які встановлені СК України;
- включення умов, які ставлять одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище;
- укладення договору під впливом обману, насильства;
- помилка однієї зі сторін договору;
- порушення шлюбним договором норм закону (наприклад, включення в договір положень, що стосуються особистих прав і обов’язків подружжя або їх неповнолітніх дітей) тощо.
Судова практика адвокатського бюро «Романа Сацика» з укладення та розірвання шлюбних договорів
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/106044629
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/102935162
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/107651258
Ціни адвокатського бюро «Романа Сацика» по роботи зі шлюбними договорами
Послуга | Ціна |
---|---|
Консультація | 500 гривень за 30 хвилин (підходить клієнтам, які ще не визначились чи будуть укладати шлюбний договір, хочуть дізнатись первинно правові аспекти його укладення) |
Погодження та розробка договору | 4000 гривень/година роботи |
Вичитка готового запропонованого проекту договору на предмет відповідності чинному законодавству та інтересам клієнта | 4000 гривень/година роботи |
Супровід у нотаріуса | 4000 гривень/година роботи |
Питання/відповіді по темі (FAQ)
Коли набирає чинність шлюбний договір якщо такий укладено до реєстрації шлюбу?
Якщо шлюбний договір укладено до реєстрації шлюбу, він набирає чинності у день реєстрації шлюбу.
Коли набирає чинність шлюбний договір якщо такий укладено підчас перебування у шлюбі?
Якщо шлюбний договір укладено під час шлюбу, він набирає чинності у день його нотаріального посвідчення.
Що регулює шлюбний договір?
Сімейним кодексом передбачено, що шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки, а також майнові права та обов’язки подружжя як батьків.
Чи може бути змінений шлюбний договір?
Так, шлюбний договір може бути змінено подружжям. Угода про зміну шлюбного договору нотаріально посвідчується. На вимогу одного з подружжя шлюбний договір за рішенням суду може бути змінений, якщо цього вимагають його інтереси або інтереси дітей.
Яка форма шлюбного договору?
Шлюбний договір обов’язково укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується. У разі порушення форми укладення шлюбного договору він буде визнаний недійсним.
Чи потрібен адвокат для складення шлюбного договору?
Так, звісно. Саме адвокат допоможе вам правильно сформулювати положення договору, щоб уникнути у майбутньому можливих проблем через недоліки договору.