Як в судовому порядку визнати виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню

Останніми роками почастішали звернення клієнтів, які мають заборгованість по кредитам та дізнались про відкриття виконавчого провадження щодо стягнення боргу в примусовому порядку. Зазвичай такі виконавчі провадження відкриваються на підставі виконавчих написів нотаріуса. У цьому матеріалі адвокат Роман Сацик знайомить з процедурою оскарження виконавчого напису в судовому порядку, а також відповідає на часті питання по цій темі.

Зміст

Згорнути Розгорнути
  1. Як клієнт дізнається про те, що по боргу видано виконавчий напис
  2. В чому полягає незаконність стягнення боргу за кредитом через виконавчий напис нотаріуса
  3. Чим допоможе адвокат в такому випадку?
  4. Місце та вартість подання позову про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню
  5. Наша судова практика
  6. Питання/відповіді по темі (FAQ)

Як клієнт дізнається про те, що по боргу видано виконавчий напис

Як в судовому порядку визнати виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню

Як в судовому порядку визнати виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню

Зазвичай першою ознакою є арешт ваших рахунків, або отримання поштою постанови про відкриття виконавчого провадження (винесену приватним виконавцем), у постанові про відкриття ви побачите підставу відкриття «виконавчий напис, номер, дата видачі». Також у додатку «Дія» в меню «Послуги» — «Виконавчі провадження» можна завантажити на телефон постанови виконавця. Інформацію про виконавчий напис ви зможете знайти в тексті постанови про відкриття виконавчого провадження, а також відсканувавши QR-код на постанові. Впевнившись, що виконавче провадження відкрите на підставі виконавчого напису нотаріуса, варто не зволікаючи звертатись до адвоката щоб скасувати виконавчий напис в судовому порядку та припинити незаконне стягнення коштів.

В чому полягає незаконність стягнення боргу за кредитом через виконавчий напис нотаріуса

Згідно переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року №1172 з послідуючими змінами, для одержання виконавчого напису щодо стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних правовідносин, додаються: оригінал кредитного договору та засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2017 року у справі №826/20084/14, яка була залишена без змін апеляційною та касаційною інстанціями, було визнано незаконною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України № 662 від 26.11.2014 року «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» в частині, у тому числі: «Кредитні договори, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов’язаннями.

Зазначена постанова апеляційного суду у відповідності до п. 4 ст. 254 КАС України набула законної сили з 22.02.2017 року, а отже з цієї ж дати законодавство не передбачало можливості вчинення виконавчого напису щодо заборгованості, яка випливає із кредитних відносин. Таким чином, всі виконавчі написи після цієї дати були вчинені без правових підстав, а отже такі виконавчі написи не підлягають виконанню.

Окрім того, законодавець забезпечує право боржника на захист його інтересів шляхом направлення кредитором повідомлення про заборгованість та необхідність її погашення. Зазвичай такі повідомлення не направляються, особливо, якщо ваш борг продано колекторам.

Чим допоможе адвокат в такому випадку?

Вас проконсультують, вивчать наявні документи, а у випадку їх відсутності — перевірять по реєстру боржників та іншим реєстрам для зібрання інформації. Далі в ваших інтересах невідкладно будуть направлені адвокатські запити з метою зібрання доказів, а саме — до нотаріуса, приватного виконавця та кредитора.

Далі готується та подається:

Зазвичай в таких справах судом відкривається письмове провадження без виклику сторін, тому клієнт не несе витрати на правову допомогу у вигляді представництва у судових засіданнях, а лише на підготовку процесуальних документів.

Допомога адвоката в такому випадку

Допомога адвоката в такому випадку

Місце та вартість подання позову про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню

Підсудність таких позовів за вибором позивача — за місцем виконання виконавчого напису (ДВС по місцю реєстрації боржника) або за місцезнаходженням стягувача.

Вартість послуг адвоката становить орієнтовно 8000 гривень, та судовий збір 1073,60 гривень за позовну заяву та 536,80 гривень за заяву про забезпечення позову.

Слід зазначити, що витрати на правову допомогу та на судовий збір стягуються в подальшому з відповідача!

В тому випадку, якщо з вас вже стягнуто немалу суму у виконавчому провадженні до позову можна включити вимогу про повернення стягувачем безпідставно набутих коштів. При цьому вартість позову збільшиться на 2000 гривень, а судовий збір становитиме додатково 1% від ціни позову (суми, яку стягуємо).

Документи для подання позову

  1. Копія паспорту позивача
  2. Копія РНОКПП
  3. Копія кредитного договору (при наявності)
  4. Копія постанови про відкриття виконавчого провадження (при наявності)
  5. Копія виконавчого напису (при наявності)
  6. Якщо певних документів не вистачає — ми витребуємо їх адвокатськими запитами
Документи для подання позову

Документи для подання позову

Наша судова практика

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Скільки часу займає скасування виконавчого напису?

В основному час на розгляд судом справи про оскарження виконавчого напису залежить від завантаженості справами конкретного судді. У Києві така категорія справ розглядається орієнтовно упродовж шести місяців. У поодиноких випадках розгляд справи може затягтися до одного року. У регіонах України такі справи розглядаються швидше, оскільки завантаженість судів справами менша.

Чому у постанові про відкриття провадження стягувачем зазначена не відома вам юридична особа?

Банк чи МФО можуть продати борговий портфель іншим фінансовим компаніям (колекторам) не попереджуючи боржника про заміну кредитора. Така передача оформлюється договором відступлення права вимоги.

Які документи потрібні для скасування виконавчого напису?

Насамперед необхідна копія самого виконавчого напису та постанови про відкриття виконавчого провадження. Також бажано мати копію кредитного договору та документів кредитної справи.

Що буде після скасування виконавчого напису?

Після скасування виконавчого напису повністю анулюється виконавче провадження і припиняються будь-які дії щодо стягнення коштів з боржника, знімаються арешти.

У поодиноких випадках кредитори звертаються до суду з позовом про стягнення заборгованості. Але якщо у вас виконавчий напис з МФО, то це навіть вигідно, оскільки суд задовольнить повернути тільки те, що ви брали.

Чи можу я в короткий термін зупинити стягнення на підставі виконавчого напису нотаріуса?

Так, з позовом подається заява про забезпечення позову, в результаті розгляду якої суд виносить ухвалу про зупинення стягнення заборгованості за виконавчим написом. Таку ухвалу необхідно в найкоротший термін подати виконавцю, який має винести постанову про зупинення стягнення.

Чи можна оскаржити виконавчий напис дистанційно?

Так, ви можете укласти договір з адвокатом дистанційно, підписавши його електронним цифровим підписом, надати необхідні документи засобами електронного зв’язку та оплатити послуги в безготівковій формі. Решту зробимо ми.

Потрібна термінова допомога адвоката?