Встановлення опіки над недієздатною особою

Опіка — встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров’я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов’язки. Таким чином, опіка може бути встановлена над недієздатною особою, яка внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Зміст

Згорнути Розгорнути
  1. Процедура встановлення опіки над недієздатною особою
  2. Подання заяви до суду про встановлення опіки над недієздатною особою
  3. Питання/відповіді по темі (FAQ)

Встановлення опіки над недієздатною особою найкраще здійснювати через суд з поєднанням в заяві вимог про визнання особи недієздатною та про призначення їй опікуна. До судового процесу в обов’язковому процесі має бути залучено орган опіки і піклування.

Процедура встановлення опіки над недієздатною особою

Подання заяви до суду про встановлення опіки над недієздатною особою

Заява про встановлення опіки має бути подана до суду із урахуванням правил територіальної підсудності (в більшості випадків за місцем реєстрації/проживання особи яку будуть визнавати недієздатною).

У поданій заяві слід висвітлити всі обставини справи і особливо звернути увагу на стійке психічне захворювання особи над якою буде встановлено опіку. Окрім того, слід ініціювати питання проведення психіатричної експертизи, яка підтвердить стан особи.

В ході розгляду справи суд оцінює надані заявником докази та враховує висновки органів опіки та експертного центру.

Судовий збір

Судовий збір в такій категорії справ не стягується.

Документи для подання заяви для встановлення опіки над недієздатною особою

  1. Паспорт із відміткою про реєстрацію (або ID картка з додатком)
  2. Довідка про доходи
  3. Довідка про несудимість
  4. Довідки від лікарів про здоров’ю

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Скільки коштує процедура встановлення опіки над недієздатною особою?

У нашому адвокатському бюро така процедура коштує від 7000 грн. Вартість залежить від кількості процесуальних документів та кількості судових засідань.

Чи потрібна наявність родинних зв’язків між сторонами?

Ні, це не є обов’язковою вимогою.

Чи потрібно мати офіційних дохід?

Так, однак з кожної ситуації є вихід.

Чи потрібно спільно проживати опікуну з недієздатною особою?

Так, але засобів для підтвердження таких фактів багато.

Чи можна оформити опіку, якщо потенційний опікун має проблеми із здоров’ям?

В більшості випадків суд звертає увагу лише на психічне здоров’я потенційного опікуна та враховує відомості із психіатричного/наркологічного обліку.

Чи можна оформити процедуру встановлення опіки над недієздатною особою без моєї участі?

Так, можна надіслати копії документів електронними засобами зв’язку, зробити безготівкову оплату, договір з адвокатом підписати електронним цифровим підписом. Решту — зробимо ми.

Однак, час від часу судді вимагають присутності майбутнього опікуна в судових засіданнях, що досить втілити, якщо потенційний опікун за кордоном або в лавах ЗСУ.

Чи можна оформити процедуру самостійно?

Так, але при самостійному складенні позову слід дотриматись процесуальні вимоги. Також документи додані до заяви мають бути належним чином засвідчені (має стояти ваше ПІБ, підпис, дата та напис «згідно з оригіналом»).

Чи можна подати заяву онлайн?

Так, самостійно — зареєструвавшись в системі «Електронний суд» на сайті: https://id.court.gov.ua/, або звернувшись до адвоката.

Які проблеми можуть бути при оформленні заяви без допомоги адвоката?

Є ризики залишення позову без руху до усунення недоліків, якщо позов не відповідає вимогам процесуального законодавства України.

Скільки часу триває судовий процес з встановлення опіки?

В середньому такі судові процеси тривають до 6 місяців. Однак, інколи ці терміни продовжуються, це в свою чергу пов’язано з відпустками суддів, перебуванням їх на лікарняному, а також з великою кількістю справ у судах.

Чи надає опіка відстрочку або чи є опіка підставою для звільнення з військової служби?

Так, встановлення опіки над недієздатною особою є підставою для надання відстрочки або для звільнення із військової служби.

Потрібна термінова допомога адвоката?