Розірвання шлюбу: процес розлучення в Україні в РАЦСі та в судовому порядку

В Україні станом на 2024 рік є два способи розірвати шлюб. Перший спосіб — подати позов до суду про розірвання шлюбу. І другий — подати заяву до РАЦСу. У цьому матеріалі адвокат Роман Сацик знайомить з обома варіантами, пояснює, як можна реалізувати «розлучення під ключ» (без участі заявника), а також відповідає на часті питання щодо процесу розлучення в українських реаліях.

Зміст

Згорнути Розгорнути
 1. Розлучення в Україні через суд
 2. Розірвання шлюбу через РАЦС
 3. Наша судова практика
 4. Питання/відповіді по темі (FAQ)

Розлучення в Україні через суд

Процес розлучення в Україні

Процес розлучення в Україні

Коли розлучення у судовому порядку є єдиним рішенням?

Шляхи розірвання шлюбу

Шляхи розірвання шлюбу

Місце та вартість подання позову на розлучення у 2024 році

Заява про розірвання шлюбу має бути подана за зареєстрованим місцем проживання або проживання відповідача (іншого з подружжя). Однак, якщо у вас є діти віком до 18 років, або ви не можете приїхати за місцем проживання за станом здоров’я або з інших поважних причин, позов може бути поданий за місцем вашої реєстрації або проживання. У цьому випадку необхідно надати докази, що свідчать про ці обставини (документи, що підтверджують реєстрацію вашої дитини та вас; свідоцтво про перевірку житлових та побутових умов; свідоцтво про стан здоров’я тощо).

Слід також зазначити, що за згодою подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання або перебування будь-кого з них.

Однак слід зазначити, що позов не може бути розглянутий судом, якщо дружина вагітна, та протягом одного року після народження дитини.

Під час подання заяви про розлучення до суду сплачується судовий збір у розмірі 0,4 відсотка від встановленого на 1 січня календарного року подання заяви (у 2024 році — 1211,20 грн). Судовий збір не сплачується, якщо ви звільнені з його сплати на підставі Закону про «Судовий збір» (наприклад, інваліди 1–2 групи).

При складанні позову мають дотримуватись вимог Цивільного процесуального кодексу, а саме статей 175, 177 ЦПК України.

Документи для подання позову на розлучення

До заяви про розірвання шлюбу слід додати такі документи:

 1. паспорт із відміткою про реєстрацію;
 2. свідоцтво про шлюб;
 3. свідоцтво про народження дитини;
 4. паспорт та код іншого чоловіка (за наявності);
 5. підтвердження оплати судового збору.

Документи до позову мають бути належним чином засвідчені та, зокрема, повинні містити:

Слід зазначити, що в прохальній частині позову можна відзначити, що ви хочете повернути своє дошлюбне прізвище (проте це за бажанням).

Позов на розлучення без вашої участі

Як у заяві, так і під час розгляду справи ви можете вказати, що хочете, щоб справа розглядалася без вашої участі. Це ваше право.

У яких випадках при подачі на розлучення допомога адвоката

Практично у всіх випадках, якщо ви не хочете даремно витрачати час і гроші.

Так як неправильне оформлення позову та документів до нього може призвести до залишення судом позову без руху, а іноді й до відмови у відкритті провадження при цьому судовий збір вам не повернуть. Команда АБ «Романа Сацика» володіє всіма тонкощами процесу розірвання шлюбу і готова допомогти вам зробити все правильно і максимально швидко.

Строки набрання чинності рішенням суду про розлучення та відмітка в паспорті

Після ухвалення рішення судом, воно може бути отримане з позначкою про набрання законної сили після закінчення 30 днів.

Рішення суду є остаточним документом, і немає необхідності звертатися до РАЦСу. На сьогоднішній день воно є доказом розлучення, і свідоцтво про розлучення не видається, а позначка у паспорті не проставляється.

Розірвання шлюбу через РАЦС

Розірвання шлюбу через РАЦС

Розірвання шлюбу через РАЦС

За відсутності дітей у шлюбі чи досягненні ними повноліття, а також наявності згоди з боку іншого чоловіка, можна звернутися до РАЦСу за місцем проживання дружини чи чоловіка та надати такі документи:

 1. заповнена форма заяви про розірвання шлюбу;
 2. паспорти;
 3. оригінал свідоцтва про шлюб;
 4. підтвердження сплати державного мита (8,50 грн).

Після подання зазначених документів через місяць (30 днів) необхідно ще раз прибути для отримання свідоцтва про розірвання шлюбу.

Наша судова практика

Після винесення рішення суду його можна забрати з відміткою про набрання ним законної сили через 30 днів.

Рішення суду є остаточним документам та в органи РАЦСу необхідності йти немає. На сьогоднішній день воно є підтвердження розірвання шлюбу та свідоцтво про розлучення не видається та відмітка в паспорт не проставляється.

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Скільки коштує подання позову на розлучення?

Подання позову на розлучення у нашому адвокатському бюро коштує від 2000 грн (тільки підготовка позову) до 6000 грн (від підготовки позову до видачі рішення клієнту з відміткою про набрання законної сили). Обидва варіанти — без представництва в судовому засіданні.

Загальна вартість може збільшитися, якщо клієнт бажає, щоб адвокат брав участь у судових засіданнях, тоді плюс 2000 грн за кожне засідання.

Чи можна зробити «розлучення під ключ»?

Так, в АБ «Романа Сацика» розлучення під ключ коштує 6000 грн плюс судовий збір.

Чи можна оформити розлучення без моєї участі?

Так, можна надіслати копії документів електронними засобами зв’язку, зробити безготівкову оплату, договір з адвокатом підписати електронним цифровим підписом. Решту — зробимо ми.

Чи можна подати на розлучення, якщо дитині немає року?

Ні, позов не може розглядатись судом, якщо дружина вагітна або ж протягом 1 року після народження дитини.

Чи можна подати на розлучення, якщо я закордоном?

Так, укласти договір з адвокатом можна дистанційно.

Чи можна оформити позов на розлучення самостійно?

Так, але при самостійному складенні позову слід дотриматись вимог Цивільно-процесуального кодексу, а саме ст.175, 177 ЦПК України. Також документи додані до позову мають бути належним чином засвідчені (має стояти ваше ПІБ, підпис, дата та напис «згідно з оригіналом»).

Чи можна подати на розлучення онлайн?

Так, самостійно — зареєструвавшись в системі «Електронний суд» на сайті: https://id.court.gov.ua/ або звернувшись до адвоката.

Які проблеми можуть бути при оформленні позову без допомоги адвоката?

Є ризики залишення позову без руху до усунення недоліків, якщо позов не відповідає вимогам ЦПК. Якщо ви не встигли усунути недоліку у встановлений судом строк, позов буде залишено без розгляду і ви втратите сплачений судовий збір, який потрібно буде сплатити знов при повторному поданні позову.

З якими труднощами можна зіткнутися під час оформлення розлучення загалом?

Якщо вам не відома точна адреса реєстрації відповідача або не надано доказів вашого права звернутися в суд за своїм місцем реєстрації — можлива передача справи за підсудністю в інший суд, це трохи затримає розгляд справи.

Ще актуальна проблема, яка з’явилась після введення в Україні воєнного стану — це можливість зупинення провадження, якщо одна з сторін в складі ЗСУ і не бажаючи розлучатись подасть клопотання про зупинення провадження до закінчення воєнного стану.

Чи можна розлучитись, якщо втрачено свідоцтво про шлюб?

Якщо ви втратили свідоцтво про шлюб, то ви можете отримати його дублікат у будь-якому відділі РАЦС, або ми можемо отримати його для вас.

Скільки часу триває судовий процес з розлучення?

Судовий процес з розірвання шлюбу має тривати до 2 місяців відповідно до положень законодавства. На практиці, не всі судді дотримуються цих вимог та деколи справи розглядаються довше. Це пов’язано з відпустками суддів, перебуванням їх на лікарняному, а також з великою кількістю справ у судах. Наявність згоди відповідача на розірвання шлюбу значно пришвидшує процес розлучення. У такому випадку, справа може бути розглянута в термін до одного місяця.

Скільки складає судовий збір за розірвання шлюбу?

0,4 відсотка від розміру прожиткового мінімуму працездатних осіб встановленого станом на 1 січня календарного року в якому подається позовна заява (в 2024 році він становить 1211,20 грн). Не сплачується судовий збір в тому випадку якщо ви звільнені від його сплати на підставі ЗУ «Про судовий збір».

Яка кількість таких справ була виграна за допомогою адвокатського бюро Романа Сацика?

Всі справи про розлучення у нас виграшні. За останній рік їх було більше 100.

Потрібна термінова допомога адвоката?