Стягнення боргу за розпискою

Розписка є досить популярним на території сучасної України варіантом позабанківського отримання коштів, з подальшим поверненням отриманої суми. Проте, такі «боргові» розписки лише з першого огляду є досить простим механізмом, але не все так просто, як здається.

Зміст

Згорнути Розгорнути
  1. Загальна інформація
  2. Що потрібно зазначати в розписці?
  3. Відсотки за користування коштами за розпискою
  4. Стягнення боргу за розпискою в судовому порядку
  5. Наша судова практика
  6. Питання/відповіді по темі (FAQ)
  7. Приклад розписки

Загальна інформація

Спершу, варто звернути увагу, що розписка є елементом договору позики, який підтверджує факт укладання договору позики. Отже, правовою основою яка регулює передачу коштів однією особою іншій, з метою їх повернення в майбутньому є договір позики, але ніяк не розписка.

Розписка може бути єдиним документом який регулює такий вид відносин між двома особами, лише за умови існування усної форми договору позики. Однак, за положенням Цивільного кодексу України усна форма договорів позики допустима, якщо сума позики не перевищує 10 розмірів неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Зазначена сума становить всього приблизно 170 гривень.

Отже, якщо ви маєте намір передати кошти іншій особі за розпискою і сума яка має бути передана є вищою за 170 гривень, то слід укладати договір позики в письмовій формі (якщо однією із сторін є юридична особа, то письмова є обов’язкова незалежно від суми).

Що потрібно зазначати в розписці?

Законодавець не визначає єдину форму розписки та не вказує про реквізити такого документу. Із судової практики, розписка має містити:

  1. повну інформацію про осіб, які є учасниками цих відносин (ім’я, паспортні дані, РНОКПП, адреса реєстрації/проживання, засоби зв’язку);
  2. сума має бути визначеною в гривні (за необхідності можна вказати еквівалент іноземної валюти згідно із офіційним курсом НБУ станом на дату укладання);
  3. допустимим є залучення третіх осіб — свідків, які будуть свідчити про факт передачі коштів.

Відсотки за користування коштами за розпискою

Для захисту інтересів позикодавця (сторони, яка надає свої кошти в користування), то законодавцем створено можливість встановлювати відсотки в таких договорах. Якщо договір не має згадки про розмір відсотків, то вони визначаються у розмірі ставки НБУ. Однак, такі договори можуть бути і безвідсотковими, якщо регулюють відносини між фізичними особами щодо суми меншої за 50-тикратний розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян (орієнтовно 850 гривень).

Строк повернення боргу за розпискою визначається в тексті договору, але якщо строк не встановлено, то позика має бути повернутою протягом 30 днів з дня пред’явлення вимоги про повернення коштів. Якщо позичальник прострочив сплату, то щодо його боргу може бути застосовано положення ст. 625 Цивільного кодексу України (3 відсотки річних та індекс інфляції) та застосовано неустойку у виді відповідальності.

Стягнення боргу за розпискою в судовому порядку

В разі існування заборгованості за договором позики, яку позичальник не має наміру повертати, у позикодавця виникає право захистити свої права та стягнути борг.

Стягнення боргу по договору позики чи стягнення боргу по розписці здійснюється шляхом звернення до суду із позовною заявою про стягнення заборгованості (підсудність визначається за місцем реєстрації Боржника). Стягнення заборгованості з фізичної особи чи юридичної особи в судовому порядку є досить клопітким процесом, який вимагає обов’язкове втручання адвоката чи юриста, який працює в такій сфері.

Звернення до суду із позовом щодо повернення боргу вимагає підготування позовної заяви в якій має бути визначено всі фактичні обставини справи та прикладеного договір позики та розписку. В ходів судового розгляду судом будуть встановленні фактичні обставини справи та вирішено питання по поверненню грошових коштів за розпискою.

Після винесення судом рішення слід звернутись до виконавчих органів, які будуть в примусовому порядку стягувати заборгованість за розпискою.

Проблемними аспектами при стягнення заборгованості можуть бути:

Ціна послуг юриста з стягування боргів за роспискою

Стягнення боргу за розпискою Ціни
Консультація (1 година) 500 грн
Вивчення матеріалів справи, підготовка тактики захисту клієнта Від 1000 грн
Адвокатський запит Від 500 грн
Підготовка та складання позовної заяви Від 1500 грн
Підготовка та складання апеляційної скарги на судове рішення Від 1500 грн
Підготовка та складання касаційної скарги на судове рішення Від 1500 грн
Відзив, заперечення проти апеляційної, касаційної скарги Від 1000 грн
Клопотання (вартість кожного клопотання, заяви) Від 500 грн
Представництво інтересів Клієнта (у суді, органах/установах) Від 1500 грн
Відшкодування фактичних витрат на судовий збір Окремо

Судовий збір

Судовий збір в такій категорії справ становить 1 % від ціни позову.

Документи для подання позову до суду про стягнення боргу за розпискою

  1. Паспорт із відміткою про реєстрацію (або ID картка з додатком)
  2. Копія розписки (за наявності копію договору)

Наша судова практика

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Чи потрібно зберігати оригінал розписки?

Звісно, оскільки це є головним доказом наявності боргу.

Що робити з розпискою після погашення боргу?

Таку розписку слід віддати минулому Боржнику.

Чи можна в розписці вказувати суму в іноземній валюті?

Так, однак існують певні обмеження.

Якщо боржник частково погасив борг, то яку суму можна стягнути?

В такому випадку можливо стягнути суми, які не були відшкодовані боржником.

Скільки коштує процедура стягнення боргу за розпискою в судовому порядку?

У нашому адвокатському бюро така процедура коштує від 5000 грн, вартість залежить від кількості процесуальних документів та кількості судових засідань.

Чи можна оформити процедуру стягнення боргу без моєї участі?

Так, можна надіслати копії документів електронними засобами зв’язку, зробити безготівкову оплату, договір з адвокатом підписати електронним цифровим підписом. Решту — зробимо ми.

Чи можна оформити процедуру самостійно?

Так, але при самостійному складенні позову слід дотриматись процесуальні вимоги. Також документи додані до заяви мають бути належним чином засвідчені (має стояти ваше ПІБ, підпис, дата та напис «згідно з оригіналом»).

Чи можна подати заяву онлайн?

Так, самостійно — зареєструвавшись в системі «Електронний суд» на сайті: https://id.court.gov.ua/, або звернувшись до адвоката.

Які проблеми можуть бути при оформленні заяви без допомоги адвоката?

Є ризики залишення позову без руху до усунення недоліків, якщо позов не відповідає вимогам процесуального України.

Скільки часу триває судовий процес?

В середньому такі судові процеси тривають до 6 місяців. Однак, інколи ці терміни продовжуються, це в свою чергу пов’язано з відпустками суддів, перебуванням їх на лікарняному, а також з великою кількістю справ у судах.

Як виконати судове рішення?

Найкращий варіант відразу надати виконавчі листи до виконання приватним чи державним виконавцям.

Якщо виконавець не виявить майна чи коштів у боржника для погашення боргу?

Виконавець може закрити виконавче провадження якщо майно не буде виявлено, однак ви в праві повторно подати виконавчі листи на виконання та вимагати пошуку майна та примусового виконання.

Приклад розписки

Потрібна термінова допомога адвоката?