Стягнення боргів зі спадкоємців (задоволення вимог кредиторів спадкодавця)

При спадкуванні майна померлої особи люди часто задаються питанням як правильно все оформити, що входить до складу спадщини, а що ні. У даній статті висвітлимо відповіді на найпоширеніші запитання щодо спадкування не тільки прав, а й обов’язків спадкодавця.

Зміст

Згорнути Розгорнути
  1. Що ж входить до складу спадщини?
  2. Скільки часу має кредитор на пред’явлення вимог до спадкоємця?
  3. Чи може спадкоємець відмовитись від боргів спадкодавця?
  4. Щодо кредиту у спадок та спадкування боргів за кредитами
  5. Судова практика
  6. Питання та відповіді по темі (FAQ)

Після смерті спадкодавця, спадкоємці мають подати заяву нотаріусу за місцем відкриття спадщини, який заводить спадкову справу.

Що ж входить до складу спадщини?

Стаття 1218 Цивільного кодексу України встановлює, що до спадщини входять усі права та обов’язки спадкодавця, належні йому на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Однак, не входять ті права та обов’язки, які нерозривно пов’язані з особою спадкодавця:

Якщо спадкоємці подали заяву на прийняття спадщини і їм відомо про наявність боргів спадкодавця, то вони зобов’язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини.

Після відкриття спадщини спадкоємців цікавить питання скільки часу має кредитор на пред’явлення вимог до спадкоємця?

З моменту смерті спадкодавця у кредитора є шість місяців на пред’явлення своїх вимог щодо повернення боргу, незалежно від того чи настав строк вимоги.

Якщо ж кредиторові не було (і не могло бути) відомо про відкриття спадщини у нього є один рік з моменту настання строку повернення боргу на пред’явлення своїх вимог спадкоємцям.

При пропуску зазначеного строку на пред’явлення вимог кредитор втрачає право вимоги до спадкоємців.

Слід зазначити, що кредитор може обрати на власний розсуд спосіб пред’явлення своїх вимог:

  1. звернутись напряму до спадкоємців;
  2. через нотаріуса за місцем відкриття спадщини (за кордоном — через консульство).

Отже, постає питання чи може спадкоємець відмовитись від боргів спадкодавця?

Коли спадкоємець не приймає спадщину (права, майно належне померлому), то у нього не виникає зобов’язань і по поверненню боргів померлого, що існували на день смерті.

Однак, якщо спадщина прийнята і вимоги кредитором пред’явлені — спадкоємець відмовитись від них не може і має задовольнити їх повністю.

Слід зазначити, що вимоги кредитора можуть бути задоволені тільки в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Якщо спадкоємців декількакожен має задовольнити вимоги кредитора особисто у розмірі своєї частки у спадщині.

Зазвичай вимоги задовольняються одним платежем, однак спадкоємці з кредитором можуть погодити і інший порядок.

При відмові у задоволенні вимог кредитор може звернутись до суду і в результаті буде накладено стягнення на майно, передане спадкоємцям у натурі (ст. 1282 ЦК України).

Важливо зауважити, що на набувача за спадковим договором обов’язок не покладається (абз. 6 п. 28 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування».

Щодо кредиту у спадок та спадкування боргів за кредитами

Тут слід зазначити, що зі смертю позичальника, відносини між кредитором та позичальником договору припиняються. Спадкоємці не є сторонами кредитного договору. Такі відносини не можуть регулюватися нормами закону, які передбачають загальні наслідки невиконання стороною договірних зобов’язань, зокрема такі, як стягнення заборгованості за кредитним договором.

У разі смерті боржника, за кредитним договором, якщо є спадкоємці, відбувається заміна боржника у зобов’язанні. Відповідальність спадкоємця — лише у межах вартості успадкованого майна. Знову ж таки, зобов’язання по сплаті кредиту чи займу може виникнути тільки при прийнятті спадщини.

Тому, для аналізу ситуації та мінімізації майбутніх фінансових ризиків, слід звертатись до свого юриста завчасно. Адвокати АБ «Романа Сацика» допомагають своїм Клієнтам у будь-яких спадкових питаннях, обирають найкращі шляхи захисту їх інтересів.

Судова практика

Такі висновки узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 22 квітня 2020 року у справі № 562/2627/18, від 27 серпня 2020 року у справі № 757/3276/18-ц, від 27 липня 2022 року у справі № 274/7378/20, та не суперечать висновкам, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 17 квітня 2018 року у справі № 522/407/15-ц, у постанові Верховного Суду від 30 червня 2021 року у справі № 754/13738/13-ц.

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Коли виникає право на спадщину?

Право на спадкування виникає в день відкриття спадщини, тобто в день смерті особи або в день, з якого вона оголошується померлою.

Як дізнатися чи на майно спадкодавця накладено арешт?

Спадкоємець може не знати про цю обставину. Нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину робить відповідну перевірку.

Чи можна отримати у спадок майно, на якому є арешт?

Ні, нажаль неможливо. Арешт потрібно знімати, а тоді отримувати свідоцтво про право на спадщину.

Як і хто знімає арешт?

За загальним правилом, арешт може зняти орган або уповноважена особа, яка його наклала. Для цього мають бути необхідні документи та правові підстави для такого зняття.

Які найбільш поширені випадки для зняття арешту у судовому порядку?

Найбільш поширеними є випадки, коли кредитор ліквідований, правонаступники в нього відсутні, заборгованість спадкодавцем погашена у повному обсязі, а арешт не знято.

До якого суду звертатися із заявою про зняття арешту?

Із заявою про зняття арешту з нерухомого майна слід звертатися за місцезнаходженням майна.

Потрібна термінова допомога адвоката?