Статья 130 КУПАП: штрафи та оскарження — судова практика
Майже кожного дня більшість з нас користується автомобілем. Але іноді проста неуважність на дорозі і необізнаність в нормах законодавства можуть призвести до позбавлення водійського посвідчення. Однією із найпоширеніших підстав складання і потім позбавлення посвідчення водія є складання протоколу за ст. 130 КупАП.
Зміст
Згорнути РозгорнутиЧастина 1 статті 130 КУпАП: «Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції» передбачає штраф від 17 000 гривен з позбавленням прав на строк від 1 року.
Варто зазначити, що, відповідно до ст. 35 Закону України «Про національну поліцію», підставами для зупинки транспортного засобу працівниками поліції є:
- порушення водієм Правил дорожнього руху;
- очевидні ознаки технічної несправності транспортного засобу;
- інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або інформація про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
- перебування транспортного засоба в розшуку;
- необхідність здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
- необхідність залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
- рішення уповноваженого орган державної влади про обмеження чи заборону руху;
- спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі, який створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
- порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;
- зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, з метою виявлення факту його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщали в митний режим транзиту.
Що робити, якщо вас зупинили для складання протоколу за ст. 130 КУпАП
Перш за все, необхідно зателефонувати адвокату. Зокрема, кваліфіковану правову допомогу вам зможуть надати юристи АБ «Романа Сацика», за номером телефону: +38 (068) 520-80-20, +38 (073) 520-80-20.
Поводитись природно, адекватно, виконувати законні вимоги працівників поліції.
Працівник поліції зобов’язаний представитися, показати своє посвідчення, а також роз’яснити права особі, яка, ймовірно, вчинила адміністративне правопорушення.
Поліцейський має право проводить огляд на стан сп’яніння водія транспортного засобу, якщо останній має наступні ознаки сп’яніння:
- запах алкоголю з порожнини рота;
- порушення координації рухів;
- порушення мови;
- виражене тремтіння пальців рук;
- різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя;
- поведінка, що не відповідає обстановці.
Ознаками наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є:
- наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп’яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота);
- звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло;
- сповільненість або, навпаки, підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови;
- почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Ніякі інші ознаки не можуть бути підставою для складання адміністративного протоколу за ст. 130 КУпАП.
Якщо вам пропонують пройти огляд на стан алкогольного чи наркотичного сп’яніння — не відмовляйтесь, відмова від проходження огляду означає, що ви винні, і, як наслідок, адвокату буде набагато складніше довести вашу невинуватість в суді.
Обов’язково напишіть у своїх поясненнях, що з висунутими звинуваченнями та діями працівників поліції не погоджуєтесь, їх дії є необґрунтованими та незаконними.
До того ж, працівники поліції повинні надати докази керування саме вами даним транспортним засобом, докази сп’яніння, а також надати можливість особі, яка підозрюється у вчинення адміністративного правопорушення, звернутися за правовою допомогою. Останню вам з легкістю надасть АБ «Романа Сацика».
Важливо додати, що працівники поліції мають доставити вас на огляд до лікаря-нарколога протягом двох годин з моменту виявлення ознак сп’яніння.
Варто зазначити, що огляд водія працівниками поліції на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння проводиться лише із застосуванням технічних засобів відеозапису. В разі неможливості застосування таких засобів має бути забезпечена присутність двох свідків. До того ж, відеозапис, обов’язково долучається до матеріалів адміністративного протоколу.
Порядок складення протоколу про адміністративне правопорушення передбачений ст. 130 КУпАП.
Перш за все, протокол про адміністративне правопорушення на конкретну особу складається, якщо працівниками поліції було встановлено факт її алкогольного чи наркотичного сп’яніння. До цього протоколу додається акт огляду, який складається у двох примірниках. Одна копія акту вручається водію, а інша долучається до протоколу.
Після оформлення протоколу про адміністративне правопорушення в законний спосіб, поліціянти повинні надати вам копію протоколу та тимчасове посвідчення водія.
У випадку категоричної незгоди або відмови від надання пояснень у пункті пояснення повинно бути зазначено: «Пояснення буде надано у суді».
Далі працівники поліції скеровують всі матеріали про адміністративне правопорушення до суду, де безпосередньо і буде прийматись рішення про позбавлення чи не позбавлення водійських прав.
Важлива рекомендація! При зупинці транспортного засобу працівниками патрульної поліції не надавайте їм оригінал документу, що посвідчує право керування транспортним засобом. Замість цього пред’явіть цифровий додаток «Дія».
Чи потрібен адвокат?
Як показує практика, самостійний похід в суд дорівнює постанові суду, в якій вас притягнуть до адміністративної відповідальності та позбавлять права керування транспортним засобом. Ви будете шоковані, що суддя витратить на вашу справу 1 хвилину.
Якщо не підете в суд, вас також притягнуть до адміністративної відповідальності та позбавлять права керування транспортним засобом. Покарання за таке правопорушення досить суворе. До того ж, вас можуть притягти до адміністративної відповідальності без встановлення всіх обставин справи, що послабить вашу позицію і може позбавити можливості оскарження постанови, з якою ви не погоджуєтеся.
Коли потрібно звертатись до адвоката?
Як тільки вас зупинили працівники поліції, варто звернутися до адвоката задля досягнення позитивного для вас рішення.
Якщо, не було змоги звернутися за правовою допомогою в момент зупинки, варто не зволікати зі зверненням до адвоката відразу після складання відносно вас протоколу про адміністративне правопорушення, щоб не втратити дорогоцінний час.
Як в цій ситуації допоможе АБ «Романа Сацика»?
Юристи АБ «Романа Сацика»:
- ознайомляться з матеріалами справи в суді;
- побудують правильну тактику захисту клієнта;
- підготують письмові та нададуть усні пояснення по справі;
- підготують адвокатські запити;
- підготують клопотання про допит свідків та допитають їх в судовому засіданні;
- представлять ваші інтереси у судовому засіданні самостійно або підтримають вас морально і юридично.
Все це допоможе домогтися прийняття рішення на вашу користь.
Дізнатись вартість послуг адвоката за 130 статтею
Наша судова практика
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/108091578
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/110321516
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/88194526
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/98975168
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/106418908
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/101233950
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/101117983
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/87145503
Питання/відповіді по темі (FAQ)
Чи отримувати копію протоколу?
Так, копію протоколу про адміністративне правопорушення потрібно отримувати.
Чи потрібно підписувати протокол?
Так, протокол про адміністративне правопорушення потрібно підписувати. У разі непідписання протоколу робиться запис про відмову підписання, що фактично замінює підпис.
Чи можливо пройти огляд на стан алкогольного чи наркотичного сп’яніння в будь-якому медичному закладі?
Ні, є визначений перелік закладів охорони здоров’я, які можуть проводити такі огляди. Якщо огляд було проведено в медичному закладі, який не внесено до даного переліку, то такий огляд вважатиметься недійсним.
В який заклад охорони здоров’я, визначений у переліку таких, які мають право здійснювати огляд, можуть доставити особу працівники поліції?
Тільки в найближчий заклад охорони здоров’я.
Чи може відсутність документів, що посвідчують особу, бути підставою відмови від огляду в медичному закладі?
Ні, не може. Якщо відсутні документи, що посвідчують особу, дані заносяться зі слів водія.
Який вміст алкоголю в крові вважається станом алкогольного сп’яніння, щодо чого може бути складено протокол?
Вміст алкоголю має бути більше 0,2 проміле.
Чи може водій бути відсторонений від керування транспортним засобом?
Так, може. В разі підозри, що водій перебуває в стані сп’яніння, право керування може бути передано іншій уповноваженій особі, яка має право керувати транспортними засобами.
Чи видається нове тимчасове посвідчення особі, яка вчинила адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП, якщо закінчився строк його дії?
Тимчасове посвідчення видається на строк не більше трьох місяців з дати вчинення такого правопорушення, проте, особа може звернутися із заявою про продовження строку дії даного посвідчення.