Стягнення аліментів: Стягнення аліментів в судовому порядку (наказне та позовне провадження). Примусова та добровільна сплата аліментів
В Україні станом на 2024 рік є декілька способів стягнути аліменти. Перший спосіб — подати позов до суду. Другий — подати заяву про видачу судового наказу. Третій — у разі наявності згоди батьків щодо сплати аліментів — укласти відповідний договір у нотаріуса. У цьому матеріалі адвокат Роман Сацик знайомить з всіма варіантами, пояснює, як можна реалізувати «стягнення аліментів під ключ» (без участі заявника), а також відповідає на часті питання щодо стягнення аліментів в сучасних реаліях.
Зміст
Згорнути РозгорнутиПодання позову до суду про стягнення аліментів
Частіше за все позов про стягнення аліментів подається після розлучення або паралельно з ним, також коли потрібно вирішити питання місця проживання дитини і виникає потреба в додаткових засобах на її утримання. Окрім того, на аліменти можна подати і під час шлюбу (навіть проживаючи разом).
Інколи матерів зупиняє страх перед «паперовою» тяганиною, державними інстанціями, судовим процесом і змушує відмовитись від аліментів.
Так, зібрати документи, скласти позов, відстояти свої права в суді і домогтися повного виконання рішення суду — це не завжди легко. Однак, кваліфікований адвокат допоможе зробити все правильно та швидко.
Батьки зобов’язані утримувати спільну дитину.
За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі.
У разі недосягнення домовленості за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються в частці від доходу (наприклад, 1/4, 1/3, 1/2) і (або) у твердій грошовій сумі (наприклад, 3000, 5000 тис. грн тощо) щомісяця на дитину.
Зазвичай позов про стягнення аліментів у твердій грошовій частині подається, якщо у клієнта є намір стягнути частку більшу на утримання дитини, ніж передбачена законом, або якщо батько не працює, або в поєднанні з іншою позовною вимогою, наприклад визначення місця проживання дитини.
Також позов про стягнення аліментів на утримання матері дитини може бути подано якщо остання виховує дитину до 3 років. І такі позови можна поєднувати (подавати відразу дві вимоги — стягнення аліментів на утримання дитини і на утримання матері до досягнення дитиною 3-річного віку).
Подання заяви про видачу судового наказу
Як зазначено у ч. 4 ст. 161 Цивільного процесуального кодексу України судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину — 1/4, на двох дітей — 1/3, на трьох і більше дітей — 1/2 заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, якщо ця вимога не пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.
Це найбільш швидкий та простий спосіб стягнення аліментів у судовому порядку. Такі заяви суд розглядає протягом 1 місяця без участі сторін. Боржник дізнається про стягнення аліментів вже після винесення судового наказу. Після отримання судового наказу про стягнення аліментів у боржника є 2 варіанти — почати сплачувати аліменти добровільно (якщо працює неофіційно — сам вираховує частку від заробітку), або подати судовий наказ до бухгалтерії роботодавця, написавши відповідну заяву. Якщо добровільно батько не має наміру сплачувати аліменти — судовий наказ подається матір’ю дитини до органів ДВС для примусового стягнення.
Стягнення аліментів під ключ
В такому випадку ви укладаєте договір з адвокатом, надаєте необхідні документи та оплачуєте правову допомогу. Решту зробимо ми — від підготовки заяви до подання судового наказу/рішення на виконання.
Підсудність та судовий збір
Заява/позов про стягнення аліментів подається за місцем реєстрації/проживання заявника. Судовий збір в такій категорії справ не стягується.
Необхідні документи
- Копія паспорту заявника
- Копія РНОКПП заявника
- Копія паспорту та РНОКПП боржника (якщо є)
- Копія свідоцтва про шлюб
- Копія свідоцтва про народження дитини
- Копія довідки про реєстрацію місця проживання дитини або Акт обстеження житлово-побутових умов
Укладення нотаріального договору про стягнення аліментів
Якщо батьки дитини почали жити окремо чи розлучилися, але досягли згоди про утримання дитини — вони можуть звернутися до нотаріуса та укласти договір про стягнення аліментів. В такому договорі можна погодити і графік зустрічей з дитиною і можливі додаткові витрати на утримання дитини. По вашим затратам у даному — нотаріальне посвідчення договору, можливий супровід адвоката для вичитки та погодження умов договору.
Якщо станеться так, що платник аліментів припинить належно виконувати умови договору, отримувач аліментів матиме право звернутись до суду.
Аліменти можна стягнути у будь-який момент
- Під час подружнього життя. Наприклад, батьки перебувають у шлюбі, але не проживають разом і дитина не отримує належного утримання. Або батько, який проживає разом із сім’єю нехтує батьківськими обов’язками. Шлюб між батьками — не звільняє від обов’язку утримувати дитину, і не є перешкодою для примусового стягнення аліментів.
- Одночасно з шлюборозлучним процесом.
- Після розлучення. При цьому не має значення, коли шлюб було розірвано. Єдине обмеження — досягнення дитиною повноліття.
Важливо знати, що аліменти будуть стягуватись з моменту звернення до суду (з дня подання заяви/позову). Це означає, що скільки не затягуй процес, а платити доведеться від самого початку.
Чи можна стягнути аліменти на повнолітню дитину?
Так, якщо дитина продовжує навчатися у ВУЗІ на денній формі навчання, власного доходу не отримує, а батько має можливість надавати матеріальну допомогу. Також є можливість стягнення аліментів на дитину — інваліда, яка досягла повноліття.
Чи можна стягнути аліменти за минулий час?
Позивач має можливість стягнути аліменти і за минулий час. Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач надасть суду докази того, що він уживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв’язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більше як за десять років.
Утримання дитини не обмежується лише аліментами
Підставою для звільнення від аліментних обов’язків є отримання права власності на нерухоме майно: той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).
Якщо навіть за наявності рішення суду про стягнення аліментів такий платник ухиляється від сплати аліментів, закон приготував для нього декілька спонукальних заходів:
- при виникненні заборгованості з вини особи, зобов’язаної сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) в розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення;
- притягнення до адміністративної відповідальності: суспільно корисні роботи, обмеження у праві виїзду за межі України, у праві керування транспортними засобами, користування зброєю та полювання, відмова та позбавлення права на субсидію;
- злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей, а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх чи непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні тягне за собою кримінальну відповідальність.
Дізнатись вартість послуг зі стягнення аліментів
Наша судова практика
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/104455800
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/103044009
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/100250241
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/98711567
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/95833116
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/92712209
Питання/відповіді по темі (FAQ)
Скільки коштує подання позову/заяви про стягнення аліментів?
Подання позову про стягнення аліментів нашому адвокатському бюро коштує 1000 грн/година роботи — в залежності від конкретної ситуації, зазвичай це 2500 грн. Загальна вартість може збільшитися, якщо клієнт бажає, щоб адвокат брав участь у судових засіданнях , тоді плюс 2000 грн за кожне засідання.
При поданні заяви про видачу судового наказу вартість 2000 грн, якщо клієнт бажає, щоб ми отримали наказ в суді та подали на виконання до ДВС ще плюс 1000 грн.
Чи можна зробити «аліменти під ключ»?
Так, в АБ «Романа Сацика» така послуга коштує 6000 грн.
Чи можна подати на аліменти без моєї участі/дистанційно?
Так, можна надіслати копії документів електронними засобами зв’язку, зробити безготівкову оплату, договір з адвокатом підписати електронним цифровим підписом. Решту — зробимо ми.
Чи можна подати на аліменти, якщо чоловік пішов з сім’ї, а шлюб ще не розірвано?
Так, подати на аліменти можна у будь-який момент.
Чи можна подати на аліменти, якщо я з дитиною закордоном?
Так. Укласти договір з адвокатом можна дистанційно та адвокат самостійно подасть заяву до суду.
Чи можна подати на аліменти самостійно?
Так, але при самостійному складенні позову/заяви слід дотриматись вимог Цивільно-процесуального кодексу. Також документи додані до позову мають бути належним чином засвідчені (має стояти ваше ПІБ, підпис, дата та напис «згідно з оригіналом»).
Чи можна подати на аліменти онлайн?
Так, самостійно — зареєструвавшись в системі «Електронний суд» на сайті https://id.court.gov.ua/ або звернувшись до адвоката.
Які проблеми можуть бути при подачі на аліменти без допомоги адвоката?
Є ризики залишення позову/заяви без руху до усунення недоліків, якщо позов не відповідає вимогам ЦПК. Якщо ви не встигли усунути недоліки у встановлений судом строк, позов буде повернуто і ви втратите дорогоцінний час.
Чи можна стягнути аліменти з чоловіка, який працює закордоном?
Так, для цього є правовий механізм, передбачений міжнародними Конвенціями. Головне — в якій країні працює чоловік (щоб вона була учасницею конвенції) а також, щоб він працював офіційно.
Як стягувати аліменти, якщо боржник не працює або працює не офіційно, або є ФОП без доходу?
В такому випадку ДВС нараховуватиме боржнику заборгованість зі сплати аліментів, беручи за основу середню заробітну плату по місцю реєстрації боржника (в Київській області вона становить орієнтовно 15 000 грн).
Яка кількість таких справ була виграна за допомогою адвокатського бюро Романа Сацика?
Всі справи про стягнення аліментів у нас виграшні. За останній рік їх було більше 100.