Позбавлення батьківських прав

Позбавлення батьківських прав можливе лише у судовому порядку, іншого порядку не передбачено законом.

Зміст

Згорнути Розгорнути
  1. Підстави для позбавлення батьківських прав
  2. Процедура позбавлення особи батьківських прав
  3. Документи, які подаються до позовної заяви
  4. До якого суду подається позовна заява
  5. Судовий збір
  6. Правові наслідки позбавлення батьківських прав
  7. Хто не може бути позбавлений батьківських прав
  8. Чи можуть батьки, яких позбавили батьківських прав, бачитись з дитиною?
  9. Наша судова практика
  10. Питання/відповіді по темі (FAQ)

Підстави для позбавлення батьківських прав

Сімейним кодексом України визначено низку підстав для позбавлення батьківських прав:

  1. якщо особа не забрала свою дитину з пологового будинку протягом 6 місяців;
  2. якщо особа не виконує обов’язки щодо виховання дитини (виховання, піклування, забезпечення, лікування, харчування, освіта);
  3. особа здійснює насильство щодо дитини (фізичне, психологічне та інше);
  4. особа має судимість за вчинення дій щодо дитини;
  5. особа використовує дитину для незаконних цілей.

Процедура позбавлення особи батьківських прав

Процедура складається з трьох кроків:

  1. спершу необхідно зібрати докази;
  2. з доказами потрібно звернутись до органу опіки та піклування з метою отримання висновку щодо доцільності позбавлення батьківських прав;
  3. на підставі отриманих документів за пунктами 1 та 2 необхідно сформувати позовну заяву про позбавлення батьківських прав та звернутись до суду.

Звернутись до суду із таким позовом можуть: один із батьків, опікуни, піклувальники, навчальні заклади, заклади охорони здоров’я, органи опіки та піклування, дитина з моменту досягнення 14-річного віку.

Документи, які подаються до позовної заяви

До якого суду подається позовна заява

Справи про позбавлення батьківських прав розглядаються за зареєстрованим місцем проживання або перебування того з батьків (відповідача), якого хочуть позбавити батьківських прав.

Якщо особа, яка подає позов до суду про позбавлення батьківських прав доповнить позовні вимоги стягненням чи зміною розміру аліментів, то заяву можна подавати до суду за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

Позови до одного із батьків, якого хочуть позбавити батьківських прав, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред’являються за місцезнаходженням його майна чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання.

Судовий збір

За подання позовної заяви про позбавлення батьківських прав сплачується судовий збір у розмір 0,4 відсотка від розміру прожиткового мінімуму працездатних осіб встановленого станом на 1 січня календарного року (в 2023 році він становить 1073,60 грн).

Не сплачується судовий збір в тому випадку якщо ви звільнені від його сплати на підставі ЗУ «Про судовий збір».

Правові наслідки позбавлення батьківських прав

Відповідно до ст. 166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав:

  1. втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов’язків щодо її виховання;
  2. перестає бути законним представником дитини;
  3. втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім’ям з дітьми;
  4. не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником;
  5. не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов’язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування);
  6. втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.

Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини.

При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно може прийняти рішення про стягнення аліментів на дитину (якщо така вимога заявлена).

Хто не може бути позбавлений батьківських прав

Підстави для позбавлення батьківських прав відсутні при вчиненні кримінального правопорушення батьками з необережності (наприклад, випадкове заподіяння шкоди здоров’ю дитини у ході гри, при домашніх роботах і тощо).

Не може бути позбавлена батьківських прав особа, яка не виконує своїх батьківських обов’язків внаслідок душевної хвороби, недоумства, тривалого відрядження, утворення перешкод з боку іншого з батьків, з яким проживає дитина, в т. ч. якщо вона перебуває на військовій службі (в ЗСУ).

Чи можуть батьки, яких позбавили батьківських прав, бачитись з дитиною?

Попри те, що особа позбавлена батьківських прав щодо дитини, така особа має право бачитися з дитиною за умови наявності судового дозволу. Якщо такий батько чи матір мають бажання зустрічатись з дитиною, вони мають право звернутись до суду із відповідною заявою.

Варто додати, що в разі позбавлення батьківських прав кожного з батьків, то така дитина вилучається органам опіки та піклування з наступним їх направленням до закладів виховання або до родичів, які мають намір продовжити виховання такої дитини.

Наша судова практика

Позиція Верховного суду каже про те, що позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Що може бути підставою для позбавлення батьківських прав?

Сімейним кодексом України визначено низку підстав для позбавлення батьківських прав наприклад: батьки свідомо відмовляються від піклування про розвиток дитини у фізичному та духовному аспектах, чи не забезпечують умови для навчання.

Що потрібно для того щоб позбавити батька батьківських прав?

Необхідно зібрати докази, наприклад: отримати довідку про заборгованість по сплаті аліментів, довідка з наркологічного лікувального закладу про наявність у відповідача захворювань на алкоголізм, наркоманію.

З отриманими доказами потрібно звернутись до органу опіки та піклування з метою отримання висновку щодо доцільності позбавлення батьківських прав.

На підставі отриманих документів необхідно сформувати позовну заяву про позбавлення батьківських прав та звернутись до суду.

Що буде якщо позбавити батьківських прав?

Відповідно до ст. 166 сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав:

  • втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов’язків щодо її виховання;
  • перестає бути законним представником дитини;
  • втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім’ям з дітьми;
  • не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником;
  • не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов’язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування);
  • втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.

Чи потрібно платити аліменти, якщо позбавили батьківських прав?

Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини.

Хто має право подати позов про позбавлення батьківських прав?

Звернутись до суду із таким позовом можуть: один із батьків, опікуни, піклувальники, навчальні заклади, заклади охорони здоров’я, органи опіки та піклування, дитина з моменту досягнення 14-річного віку.

Чи сплачується судовий збір при подачі позову про позбавлення батьківських справ?

За подання позовної заяви про позбавлення батьківських прав сплачується судовий збір у розмір 0,4 відсотка від розміру прожиткового мінімуму працездатних осіб встановленого станом на 1 січня календарного року (в 2023 році він становить 1073,60 грн). Не сплачується судовий збір в тому випадку якщо ви звільнені від його сплати на підставі ЗУ «Про судовий збір».

Чи можна оформити позовну заяву самостійно?

Так, але при самостійному складенні заяви слід дотриматись процесуальні вимоги. Також документи додані до заяви мають бути належним чином засвідчені (має стояти ваше ПІБ, підпис, дата та напис «згідно з оригіналом»).

Які проблеми можуть бути при оформленні позовної заяви без допомоги адвоката?

Є ризики залишення заяви без руху до усунення недоліків, якщо заява не відповідає вимогам процесуального законодавства України.

Скільки часу триває судовий процес з встановлення опіки?

В середньому такі судові процеси тривають до 6 місяців. Однак, інколи ці терміни продовжуються, це в свою чергу пов’язано з відпустками суддів, перебуванням їх на лікарняному, а також з великою кількістю справ у судах.

Потрібна термінова допомога адвоката?