Спадкові спори

Люди народжуються та помирають, це життя і цього уникнути неможливо. Як наслідок, для спадкоємців постає питання щодо прийняття спадщини. Спадкоємці можуть, як прийняти спадщину, так і відмовитись від її прийняття.

За загальним визначенням спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється як за законом так і за заповітом. До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Загальний строк на прийняття спадщини 6 місяців. Це той строк, протягом якого особа, яка бажає прийняти спадщину, повинна звернутися до нотаріуса з відповідною заявою. Але є виключення, коли особа проживає та зареєстрована з спадкодавцем за однією адресою, в такому випадку законодавець передбачив автоматичне прийняття спадщини.

І все добре поки добре. Але періодично між спадкоємцями виникають суперечності стосовно спадкового майна.

З досвіду ведення спадкових справ слушним є вислів: «Ніколи не кажіть, що добре знаєте своїх родичів, поки не ділили з ними спадок і гроші».

Без своєчасної та належної допомоги спадкоємець навіть може залишитись без спадкового майна. Здебільшого це пов’язано з:

Об’єктивні шанси виграти суперечку у спадкоємця можуть бути різні. Але якщо такі шанси є в принципі, то максимально їх підвищити допоможе досвідчений юрист.

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Як вирішуються суперечності між спадкоємцями стосовно спадкового майна?

Спадкові спори між спадкоємцями в переважній більшості вирішується в судовому порядку.

Куди звертатися з позовною заявою?

На позовні заяви спадкоємця до суду щодо вирішення спадкового спору поширюються правила виключної підсудності, що передбачає подання позовної заяви до суду за місцем знаходження нерухомого майна або основної його частини.

До якого суду звертатися?

До місцевого загального суду за місцем знаходження нерухомого майна або основної його частини.

Кого зазначати відповідачем при зверненні до суду з позовною заявою?

Здебільшого належними відповідачами в позовній заяві до суду є інші спадкоємці, які прийняли спадщину або мають право на її прийняття. Лише у випадку відсутності такихтериторіальні громади в особі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (відповідні сільські, селищні, міські ради). У випадку оскарження дій нотаріуса — відповідно нотаріус.

Який сплачується судовий збір?

Позов щодо визнання права власності на спадкове майно є майновою вимогою і оплачується судовим збором у відсотковому співвідношенні відповідно від вартості майна.

Заяви ж про встановлення певних обставин є немайновими вимогами та оплачуються судовим збором у розмірі 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Які документи подаються з позовною заявою?

  • Копію паспорта та РНОКПП
  • Копія свідоцтва про народження
  • Копія свідоцтва про шлюб
  • Копія свідоцтва про смерть
  • Копія заповіту (за наявності)
  • Копія заяви про прийняття спадщини
  • Копія постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії
  • Копія витягу з спадкового реєстру
  • Клопотання про витребування доказів (за необхідності)
  • Докази сплати судового збору
  • Копія позовної заяви з додатками для відповідача (відповідачів)

Чи надає Адвокатське бюро «Романа Сацика» допомогу у разі виникнення спадкового спору

Так, в адвокатському бюро «Романа Сацика» є спеціалісти, які займаються спадковими справами, надають консультації з усіх питань, які виникають під час оформлення спадщини. Також ми готуємо, за необхідності, відповідні заяви або позовні заяви до суду, збираємо докази на підтвердження майбутнього позову, а також здійснюємо їх подальше супроводження в суді.

Потрібна термінова допомога адвоката?