Спадковий договір
Більшість людей вважає, що є два варіанти прийняття спадщини — за законом або за заповітом.
Однак, існує ще один варіант, про який мало хто знає. Спадковий договір (який часто визначають, як форму спадкування за договором). За спадковим договором спадкодавець (відчужувач) визначає свої вимоги до спадкоємця (набувача), а останній в разі виконання всіх умов договору набуває право власності на майно визначене в договорі після смерті відчужувача.
Такі договори потребують обов’язкового письмового оформлення та нотаріального посвідчення. Окрім того, обов’язковою є державна реєстрація такого договору у Спадковому реєстрі після проведення попередніх етапів його створення.
Зміст
Згорнути РозгорнутиЯкі ж вимоги можуть бути визначені щодо набувача?
На нього може бути покладено будь-які обов’язки майнового чи немайнового характеру.
До прикладу, вимога нематеріального характеру в більшості зосередженні щодо питань догляду за відчужувачем, це може бути зобов’язання про догляд за особою, щоденне відвідування, спілкування або інші вимоги непов’язані із витратами набувача.
У свою чергу матеріальні вимоги можуть відноситись до питань забезпечення особи продуктами харчування, оплати комунальних послуг або щодо інших дій, пов’язаних із матеріальними витратами набувача.
Варто зазначити, що така вимога може відноситись і до обов’язків, які виникнуть після смерті відчужувача. До прикладу, оплата витрат на поховання буде умовою, після якої особа може отримати спадок. Зустрічаються вимоги про купівлю певної речі, оплати послуги, грошової допомоги на користь третьої особи та інші варіанти. Отже, відчужувач має право визначити будь-який вид зобов’язання для відповідача, який не суперечить нормам чинного законодавства України.
Що може бути предметом спадкового договору?
Це може бути будь-яка матеріальна річ, яка належить особі на праві приватної власності. Окрім того, майно може бути і в спільній сумісній власності. Нотаріусом накладається заборона відчуження на майно визначене в договорі. Заповіти, складені щодо такого майна, будуть визнані нікчемними.
Такі дії спрямовані за забезпечення прав набувача на визначене майно та відіграють роль превентивних дій, спрямованих на уникнення ситуацій ускладнення чи унеможливлення виконання умов договору.
Контролювати виконання умов договору може нотаріус або призначена особа. Призначена особа в ролі контролера за виконанням умов такого договору зустрічається не так часто як виконання даної ролі нотаріусом. Проте, кожен із зазначених варіантів контролю є доцільним та ефективним.
Розірвати цей договір може кожна із сторін у разі невиконання або неможливості виконання розпорядження, а процедура розірвання можлива лише через суд. Окрім розірвання, такий договір може бути припиненим, якщо в процесі виконання помирає набувач. Проте, спадкоємці померлого набувача мають право на звернення до відчужувача із вимогою про відшкодування витрат понесених набувачем за час виконання умов договору і до моменту смерті.
Місце та вартість подання позову про розірвання спадкового договору у 2023 році
Позовна заява про розірвання спадкового договору має бути подана за місцезнаходженням майна або основної його частини, яка зазначена у спадковому договорі.
Під час подання позовної заяви про розірвання спадкового договору до суду сплачується судовий збір у розмірі 0,4 відсотка від встановленого на 1 січня календарного року подання заяви (у 2023 році — 1073,60 грн). Судовий збір не сплачується, якщо ви звільнені з його сплати на підставі Закону про «Судовий збір» (наприклад, інваліди 1–2 групи).
При складанні позову мають дотримуватись вимог Цивільного процесуального кодексу, а саме статей 175, 177 ЦПК України.
Документи для подання позовної заяви
До позовної заяви про розірвання спадкового договору слід додати такі документи:
- копію паспорту із відміткою про реєстрацію;
- копію реєстраційного номеру облікової картки платника податків;
- копію спадкового договору;
- підтвердження оплати судового збору.
Документи до позову мають бути належним чином засвідчені та, зокрема, повинні містити:
- ваші ПІБ;
- підпис;
- дату;
- напис «відповідно до оригіналу».
Питання/відповіді по темі (FAQ)
Чи може набувачем у спадковому договорі юридична особа?
Відповідно до ч. 2. ст. 1303 Цивільного кодексу України набувачем у спадковому договорі може бути фізична або юридична особа.
Який саме нотаріус здійснює контроль за виконанням спадкового договору?
Контроль за виконанням спадкового договору здійснює нотаріус за місцем відкриття спадщини.
Чи може адвокат підготувати спадковий договір?
Адвокат може взяти участь у розробці проекту тексту такого договору. Однак, його посвідчення та реєстрацію здійснює нотаріус.
Чим відрізняється спадковий договір від договору довічного утримання?
Спадковий договір відрізняється від договору довічного утримання моментом набуття права власності. За договором довічного утримання, право власності виникає з моменту посвідчення договору або державної реєстрацій, а за спадковим договором м з моменту смерті особи відчужувача.
Що краще заповіт чи спадковий договір?
Кожна ситуація індивідуальна, треба вивчати усі можливі плюси та мінуси обох правочинів. На консультації ми роз’яснюємо наслідки, а прийняття рішення — особиста справа людини.