Виправлення описок в заповітах

Звертаємо вашу увагу на типові помилки при посвідченні заповіту.

Зміст

Згорнути Розгорнути
  1. Описки у даних заповідача
  2. Описки у даних спадкоємця
  3. Описки у даних щодо майна
  4. Питання/відповіді по темі (FAQ)

Описки у даних заповідача

Виправлення описок в заповітах

Для того аби посвідчити заповіт, нотаріусу потрібен:

Так, у тексті заповіту обов’язково має бути зазначено:

Часто описки допускаються саме при написанні зазначених даних.

Описки у даних заповідача

Річ у тім, що вказані описки можна легко виправити за життя заповідача, звернувшись до того нотаріуса чи уповноваженої особи, яка посвідчувала заповіт. Після смерті заповідача, спадкоємцю доведеться подавати позов. Проте, суд не тлумачить зміст заповіту, а може визнати право власності на майно в порядку спадкування. Адже, згідно з висновками Верховного Суду України, під час тлумачення змісту заповіту суд не усуває помилок і неточностей, а з’ясовує волю заповідача.

Описки у даних спадкоємця

При посвідченні заповіту нотаріус або уповноважена особа не вимагає оригінали документів, які посвідчують особу спадкоємця. Внесення цих даних допускається зі слів заповідача. Саме тут треба бути вкрай уважним, адже спадкоємець може не отримати спадщину за заповітом через допущення описки.

Описки у даних щодо майна

Є кілька варіантів щодо розпорядження майном у заповіті.

Так, можна заповісти усе майно одній або кільком особам у рівних частинах. Формулювання звучить приблизно так: «Заповідаю усе моє майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося, і взагалі все, що мені належить на день смерті і на що я за законом матиму право».

У такому випадку правовстановлюючі документи на майно пред’являти нотаріусу не потрібно. Після посвідчення заповіту заповідач може продати, купити, отримати у спадок або у інший, передбачений законом спосіб, нерухоме або рухоме майно. Таке формулювання дозволяє не змінювати заповіт, оскільки ним охоплюється усе майно, належне спадкоємцю на момент смерті.

Для того аби заповісти конкретне майно — необхідно пред’явити на нього документи. Це дасть можливість нотаріусу правильно внести дані до тексту заповіту. Переписування кадастрового номеру земельної ділянки чи адреси нерухомого майна з аркуша паперу збільшує шанси на допущення описок.

У випадку виявленої описки — не зволікайте!

Пам’ятайте! Перед тим як будь-що підписувати не лише уважно читайте, а й звіряйте дані у тексті з офіційними документами!

Описки

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Хто може звернутися за виправленням описки у заповіті?

Для виправлення описки у заповіті заповідач особисто має звернутися до нотаріуса або ж особи, яка посвідчувала заповіт. Для цього необхідно взяти з собою паспорт та ідентифікаційний код, а також оригінал заповіту.

Протягом якого часу можна звернутися за виправленням описки?

Строки для звернення за виправленням описки чинним законодавством не встановлені. Рекомендуємо звертатися одразу, як Ви виявили описку, попередньо записавшись на прийом до нотаріуса.

Якщо заповідач помер, а спадкоємець виявив описку?

У такому випадку спадкоємцю доведеться звертатися до суду з позовною заявою про визнання права власності на майно у порядку спадкування.

Скільки може коштувати судовий процес, якщо заповідач помер?

Позовна заява, на сьогодні, коштує 5000 грн. Проте, позовною заявою справа не починається і не закінчується. Треба вивчати кожну ситуацію окремо, збирати відповідні докази, подавати клопотання. Оплата адвоката за участь в одному судовому засіданні коштує 2000 грн. Витрати на транспорт також підлягають оплаті, тому конкретну суму одразу визначити неможливо.

Потрібна термінова допомога адвоката?