Встановлення графіку спілкування з дитиною після розлучення
Після розірвання шлюбу, в подружжя, у яких є дитина, часто виникає питання щодо проживання такої дитини з одним із батьків та встановлення графіку спілкування з дитиною. На території України статистика показує, що переважна більшість розлучень супроводжується залишенням дитини для проживання з матір’ю. Однак, незалежно від того, з ким із батьків залишається дитина, в більшості випадків інший із подружжя створює перешкоди для іншого у спілкуванні з дитиною. Але є й ті, хто вирішують дане питання мирним шляхом в досудовому порядку.
Зміст
Згорнути РозгорнутиЯк встановити графік спілкування з дитиною мирним шляхом
Як зазначено в частині 4 статті 157 Сімейного кодексу України батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків з тим, хто проживає окремо від дитини. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.
Тобто, батьки дитини йдуть до нотаріуса та укладають письмовий договір про здійснення батьківських прав та виконання обов’язків.
Якщо, той з батьків, з ким проживає з дитина, ухиляється від виконання договору, він може бути зобов’язаний відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану другому з батьків (у випадку наявності відповідного пункту в договорі).
Як встановити графік спілкування з дитиною через орган опіки та піклування (служба у справах дітей)
Якщо виник спір про встановлення графіку спілкування з дитиною, однин із батьків звертається до органу опіки та піклування (служби у справах дітей) із заявою про прядок участі у вихованні дитини.
Документи які потрібно приєднати до заяви:
- копію паспорта;
- копію довідки про місце реєстрації (проживання);
- копію свідоцтва про шлюб та рішення суду про розірвання шлюбу (у разі наявності);
- копію свідоцтва про народження дитини;
- докази наявності перешкод (переписка, відео і т.д.)
Працівник органу опіки та піклування (служби у справах дітей) проводить бесіду з батьками, а у разі потреби, також з родичами дитини.
До уваги береться:
- ставлення батьків до виконання батьківських обов’язків;
- ставлення дитини до кожного з батьків;
- стан та здоров’я дитини;
- інші обставини, які мають істотне значення.
Після чого, орган опіки та піклування (служба у справах дітей) складає висновок, щодо участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї.
В результаті, порядок побачення з дитиною того з батьків, який проживає окремо від неї встановлюються рішеннями, затвердженими виконавчими органами міської, районної у місті ради з урахуванням висновку органу опіки та піклування (служби у справах дітей).
Слід зазначити, що дане рішення може бути оскаржене в судовому порядку.
Як встановити графік спілкування з дитиною через суд
Статтею 159 Сімейного кодексу України передбачено вирішення судом спору щодо участі у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо від неї.
Якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.
Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування.
При поданні позовної заяви до неї додаються наступні документи:
- оригінал квитанції про сплату судового збору;
- копія паспорта та ідентифікаційного коду позивача;
- копія свідоцтва про народження дитини;
- копія свідоцтва про шлюб або копія рішення суду про розірвання шлюбу;
- копія довідки про склад сім’ї;
- копія рішення суду про стягнення аліментів (за наявності);
- копія висновку органу опіки та піклування (служби у справах дітей);
- копія рішення виконавчого органу міської, районної у місті ради (за наявності);
- докази наявності перешкод (переписка, відео і т.д.);
- клопотання про допит свідків.
Судовий збір сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого станом на 1 січня календарного року в якому подається заява, станом на 2023 рік це складає 1073 грн 60 коп.
Під час розгляду судом спорів між батьками щодо виховання дитини орган опіки та піклування (служба у справах дітей) подає суду письмовий висновок щодо розв’язання спору на підставі відомостей одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
При вирішенні спору суд бере до уваги:
- ставлення батьків до виконання батьківських обов’язків;
- ставлення дитини до кожного з батьків;
- стан та здоров’я дитини;
- стан психічного здоров’я одного з батьків;
- зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами;
- інші обставини, які мають істотне значення.
Виконання рішення суду
Виконання рішення суду здійснюється виконавчою службою. Той з батьків хто проживає окремо, звертається з заявою до виконавчої служби за місцем проживання відповідача. Після чого рішення суду виконується в примусовому порядку з урахуванням вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Державний виконавець здійснює перевірку виконання боржником цього рішення у час та місці побачення, визначених рішенням, а у разі якщо вони рішенням не визначені, то перевірка здійснюється у час та місці побачення, визначених державним виконавцем.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення державний виконавець складає акт та виносить постанову про накладення на боржника штрафу. У постанові зазначаються вимога виконувати рішення та попередження про кримінальну відповідальність.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, державний виконавець складає акт, виносить постанову про накладення на боржника штрафу в подвійному розмірі, надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення, звертається з поданням: про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби, виносить вмотивовану постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами та вживає інші заходи примусового виконання рішення.
При кожному наступному невиконанні боржником зазначеного рішення державний виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу.
У разі ухилення від виконання рішення суду особою, з якою проживає дитина, суд за заявою того з батьків, хто проживає окремо, може передати дитину для проживання з ним. Особа, яка ухиляється від виконання рішення суду, зобов’язана відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану тому з батьків, хто проживає окремо від дитини.
Наша судова практика
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/90411045
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/86468247
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/111986880
Питання/відповіді по темі (FAQ)
Як встановлюється графік побачень з дитиною?
Графік спілкування з дитиною повинен містити:
- дні тижня та години (будні та вихідні, святкові дні) зустрічей;
- місце зустрічей;
- тривалість зустрічей;
- способи проведення зустрічей;
- можливість присутності та супроводу інших членів родини.
Скільки часу батько має право бачитись з дитиною?
В законі не вказано допустиму кількість годин або днів, які батько може проводити з дитиною.
Як зафіксувати домовленість про встановлення графіку побачень з дитиною?
Батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків з тим, хто проживає окремо від дитини. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.
Тобто, батьки дитини йдуть до нотаріуса та укладають письмовий договір про здійснення батьківських прав та виконання обов’язків.
Як обмежити спілкування батька з дитиною?
Зважаючи на рівні права завжди слід пам’ятати, що обмежити спілкування батька з дитиною чи матері — не можна.
Скільки складає судовий збір за позовну заяву про встановлення графіку побачень?
0,4 відсотка від розміру прожиткового мінімуму працездатних осіб встановленого станом на 1 січня календарного року в якому подається позовна заява (в 2023 році він становить 1073,60 грн). Не сплачується судовий збір в тому випадку якщо ви звільнені від його сплати на підставі ЗУ «Про судовий збір».
Скільки часу триває судовий процес?
В середньому такі судові процеси тривають від 2 до 6 місяців. Ці терміни пов’язані з відпустками суддів, перебуванням їх на лікарняному, а також з великою кількістю справ у судах.
Чи можна оформити до суду позовну заяву самостійно?
Так, але при самостійному складенні заяви слід дотриматись процесуальні вимоги. Також документи додані до заяви мають бути належним чином засвідчені (має стояти ваше ПІБ, підпис, дата та напис «згідно з оригіналом»).