Встановлення режиму окремого проживання подружжя

У сімейному житті відбувається багато конфліктів, і, часом, в парі може статися розлад. Деякі люди відразу розходяться, інші ж намагаються дати відносинам ще один шанс. Вирішивши на час роз’їхатися, зробити паузу в сімейному житті, в таких ситуаціях ми радимо встановити режим окремого проживання подружжя.

Зміст

Згорнути Розгорнути
  1. Що таке режим окремого проживання?
  2. Процедура встановлення режиму окремого проживання
  3. У разі встановлення режиму окремого проживання
  4. Строки тривалості режиму окремого проживання подружжя
  5. Припинення режиму окремого проживання подружжя
  6. Наша судова практика
  7. Питання/відповіді по темі (FAQ)

Що таке режим окремого проживання?

Режим окремого проживання для подружжя — це юридичний статус, при якому кожен з партнерів має своє житло та проживає самостійно. При цьому пара залишається подружжям, але має право проживати окремо.

Процедура встановлення режиму окремого проживання

Статтею 119 Сімейного кодексу передбачено, що за заявою одного із подружжя або позовом одного з них суд може постановити рішення про встановлення для подружжя режиму окремого проживання у разі неможливості чи небажання дружини і (або) чоловіка проживати спільно.

Одним із підходів до встановлення режиму окремого проживання є подання заяви до суду. У цій заяві зазначаються всі обставини, які обґрунтовують необхідність встановлення режиму окремого проживання.

Після подання заяви справа розглядається в судовому засіданні. Обидва партнери мають право висловити свою думку та аргументи щодо режиму окремого проживання.

Подружжя також може домовитися про встановлення режиму окремого проживання позасудовим шляхом. У цьому випадку потрібно вкласти письмову угоду, де будуть визначені права та обов’язки кожного з партнерів.

У разі встановлення режиму окремого проживання

В частині 2 статті 120 СК України зазначено, що у разі встановлення режиму окремого проживання:

Однак, режим окремого проживання не припиняє прав та обов’язків, які подружжя мали до встановлення такого режиму, наприклад, право на утримання чи право на спадкування.

Строки тривалості режиму окремого проживання подружжя

Право вибору строку дії режиму окремого проживання подружжя належить позивачу з урахуванням думки відповідача. Суд може встановити режим окремого проживання без обмеження строку або обмежити його певним терміном.

Припинення режиму окремого проживання подружжя

Частиною другою статті 119 Сімейного кодексу України визначено, що режим окремого проживання припиняється у разі:

Важливо додати, що сторони фактично можуть відновити свої сімейні відносини і це буде свідчити про припинення режиму окремого проживання. Однак, одночасно буде зберігати чинність рішення суду. Внаслідок цього фактично такий режим буде припинено, а юридично він зберігатиметься.

Тому порада АБ «Романа Сацика» краще припиняти режим окремого проживання подружжя шляхом звернення до суду.

Наша судова практика

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Скільки коштує подання позову?

Подання позову у нашому адвокатському бюро коштує від 2000 грн.

Загальна вартість послуг може збільшитися, якщо клієнт бажає, щоб адвокат брав участь у судових засіданнях, тоді послуги за одну участь коштує від 2000 грн.

Чи можна взяти справу під ключ?

Так, в АБ «Романа Сацика» може взяти справу під ключ.

Чи можна щоб розгляд справи був без моєї участі?

Так, можна надіслати копії документів електронними засобами зв’язку, зробити безготівкову оплату, договір з адвокатом підписати електронним цифровим підписом. Решту — зробимо ми.

Чи можна оформити позов самостійно?

Так, але при самостійному складанні позову слід дотриматись вимог Цивільно-процесуального кодексу, а саме ст. 175, 177 ЦПК України. Також документи додані до позову мають бути належним чином засвідчені (має стояти ваше ПІБ, підпис, дата та напис «згідно з оригіналом»).

Чи можна подати позов онлайн?

Так, самостійно — зареєструвавшись в системі «Електронний суд» на сайті: https://id.court.gov.ua/, або звернувшись до адвоката.

Скільки часу триває судовий процес?

Судовий процес може тривати до 2 місяців відповідно до положень законодавства.

На практиці, не всі судді дотримуються цих вимог та деколи справи розглядаються довше. Це пов’язано з відпустками суддів, перебуванням їх на лікарняному, а також з великою кількістю справ у судах.

Наявність згоди відповідача щодо встановлення режиму окремого проживання значно пришвидшує процес. У такому випадку, справа може бути розглянута в термін до одного місяця.

Потрібна термінова допомога адвоката?