Визначення місця проживання дитини після розлучення

Після розірвання шлюбу, в подружжя, у яких є дитина, часто виникає питання щодо проживання такої дитини з одним із батьків. Внаслідок чого виникає необхідність у визначенні місця проживання дитини. На території України статистика показує, що переважна більшість розлучень супроводжується залишенням дитини для проживання з матір’ю. А отже відповідно і місце проживання дитини визначається за адресою матері. Однак так буває не завжди і доволі частіше почала траплятись позитивна практика, де суди визначають місце проживання дитини разом з батьком.

Зміст

Згорнути Розгорнути
  1. Укладання договору у нотаріуса про місце проживання дитини
  2. Як визначити місце проживання дитини через орган опіки та піклування
  3. Як визначити місце проживання дитини у судовому порядку
  4. Наша судова практика
  5. Питання/відповіді по темі (FAQ)

Укладання договору у нотаріуса про місце проживання дитини

Визначення місця проживання дитини після розлучення

Відповідно до ч. 4 ст. 157 СК України батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини.

Предметом даного договору є визначення місця проживання та дії з виховання, навчання, догляду за дитиною або поєднаних цих елементів, спрямованих на забезпечення нормального фізичного, духовного та морального розвитку дитини.

Договір укладається в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Якщо мирної домовленості не відбулося, то існує 2 шляхи вирішення даного питання:

  1. через орган опіки та піклування (служба у справах дітей та сім’ї);
  2. у судовому порядку.
Укладання договору у нотаріуса про місце проживання дитини

Як визначити місце проживання дитини через орган опіки та піклування (службу у справах дітей та сім’ї)

Для розв’язання спору, що виник між батьками, щодо визначення місця проживання дитини, один з батьків подає службі у справах дітей за місцем проживання дитини заяву.

Служба у справах дітей призначить засідання комісії, викличе обох батьків, проведе з ними бесіду, оцінить інші обставини та на протязі місяця винесе відповідне рішення.

Як визначити місце проживання дитини через орган опіки та піклування

Які документи потрібні при подачі заяви:

Як визначити місце проживання дитини у судовому порядку

Як визначити місце проживання дитини у судовому порядку

Звернення до суду відбувається шляхом подачі позовної заяви з необхідними документами.

Позовна заява про визначення місця проживання дитини подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживання чи місцем перебування відповідача.

При поданні позовної заяви зверніть увагу, які документи необхідно приєднати:

Судовий збір сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого станом на 1 січня календарного року в якому подається заява, та станом на 2024 рік складає 1211 грн 20 коп.

При подачі позовної заяви залучається заінтересована особа: орган опіки та піклування (служба у справах дітей та сім’ї). Орган опіки та піклування надає висновок про доцільність визначення місця проживання дитини.

Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.

Важливо додати, що під час процесу визначення проживання дитини діти яким виповнилось від 10 до 14 років приймають участь у прийнятті рішення щодо свого місця проживання. Діти від 14 рокі самостійно приймають рішення щодо місця свого проживання.

Наша судова практика

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Що являє собою процес визначення місця проживання дитини?

Після розірвання шлюбу, в подружжя, у яких є дитина, часто виникає питання щодо проживання такої дитини з одним із батьків. Унаслідок чого виникає необхідність у визначенні місця проживання дитини.

Чи можливе мирне врегулювання спору?

Так, відповідно до ч. 4 ст. 157 СК України батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини. Договір укладається в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Які є шляхи вирішення конфлікту?

Через укладання договору у нотаріуса, звернення до органів опіки та піклування (служба у справах дітей та сім’ї), у судовому порядку.

Які документи знадобляться для судового розгляду?

  • Копія паспорту позивача
  • Копія ідентифікаційного коду позивача
  • Копія паспорту відповідача (за наявності)
  • Копія ідентифікаційного коду відповідача (за наявності)
  • Копія свідоцтва про шлюб
  • Копія свідоцтва про народження дитини
  • Копія рішення про розірвання шлюбу
  • Копія характеристики з місця робити
  • Копія довідки про доходи
  • Копія акту обстеження житлово-побутових умов
  • Копія характеристики, довідки дитини зі школи, садочку
  • Копія довідки з наркологічного кабінету видана позивачу
  • Копія довідки з психіатричного кабінету видана позивачу
  • Копія довідки від сімейного лікаря видано дитині
  • Копія довідки про несудимість

Для чого потрібно визначати місце проживання дитини?

Рішення суду дає можливість вирішувати різного роду питання, що стосуються виховання дитини і потребують згоди одного з батьків (зареєструвати місце проживання, надавати згоду на лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, учнівських олімпіадах та конкурсах, туристичних, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном).

Чи можна визначити місце проживання дитини, якщо дитина перебуває закордоном?

Так, вже наявна така практика судів, однак в даній ситуації є нюанси і їх потрібно обговорювати індивідуально перед пред’явленням позовної заяви.

Чи можна взяти справу під ключ?

Так, в АБ «Романа Сацика» може взяти справу під ключ.

Чи можна оформити позов самостійно?

Так, але при самостійному складанні позову слід дотриматись вимог Цивільно-процесуального кодексу, а саме ст. 175, 177 ЦПК України. Також документи додані до позову мають бути належним чином засвідчені (має стояти ваше ПІБ, підпис, дата та напис «згідно з оригіналом»).

Скільки часу триває судовий процес?

В середньому такі судові процеси тривають від 2 до 6 місяців. Ці терміни пов’язані з відпустками суддів, перебуванням їх на лікарняному, а також з великою кількістю справ у судах.

Скільки складає судовий збір за позовну заяву про встановлення графіку побачень?

0,4 відсотка від розміру прожиткового мінімуму працездатних осіб встановленого станом на 1 січня календарного року в якому подається позовна заява (в 2024 році він становить 1211,20 грн). Не сплачується судовий збір в тому випадку якщо ви звільнені від його сплати на підставі ЗУ «Про судовий збір».

Потрібна термінова допомога адвоката?