Зміна прізвища та по-батькові дитини
При народженні дитина отримує подарунки. Від батьків — життя, від держави — захист та правовий зв’язок. А ще, отримує прізвище та по-батькові при державній реєстрації факту народження дитини. Бувають випадки, коли ці прізвища та по-батькові є важким тягарем та неприємним подарунком.
Зміст
Згорнути РозгорнутиЗагальна інформація
Зміна прізвища дитини в добровільному порядку, прямо передбачено статтею 148 Сімейного кодексу України, а саме:
- у разі зміни прізвища обома батьками змінюється прізвище дитини, яка не досягла семи років;
- у разі зміни прізвища обома батьками прізвище дитини, яка досягла семи років, змінюється за її згодою;
- у разі зміни прізвища одного з батьків прізвище дитини також може бути змінено за згодою обох батьків та за згодою дитини, яка досягла семи років;
- діти віком до чотирнадцяти років, які на момент реєстрації народження мали вказаним прізвище одного з батьків, можуть змінити це прізвище на прізвище другого з батьків.
Прізвища закріплюються за дітьми на все життя. Проте законом, зокрема статтею 148 СК, передбачено зміну прізвища дитини у таких випадках:
- коли батьки дитини змінюють прізвище;
- коли один із батьків змінює прізвище;
- при встановленні в судовому чи добровільному порядку батьківства;
- коли не було враховано побажань одного або обох з батьків при державній реєстрації дитини;
- реєстрацію шлюбу було здійснено після народження дитини, після реєстрації шлюбу обоє з батьків змінили прізвище;
- при визнанні батьківства у разі смерті матері, оголошення її померлою (відповідно до статті 46 Цивільного кодексу України), визнання недієздатною відповідно до статті 39 ЦКУ), безвісно відсутньою (відповідно до статті 43 ЦКУ) або позбавленою батьківських прав при виправленні відомості щодо батька дитини (за його бажанням);
- коли подружжя залишили дошлюбні прізвища при реєстрації шлюбу, а потім обрали єдине спільне прізвище.
Куди звертатись та які документи потрібно для зміни прізвища та по-батькові?
До відділу державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС).
Перелік документів:
- заява;
- паспорт та РНОКПП (ідентифікаційний код);
- свідоцтво про реєстрацію акту цивільного стану, в якому міститься відомості, що підлягають зміні (свідоцтво про народження дитини).
Якщо дитині вже виповнилося 14 років, вона самостійно подає заяву, якщо ні — заяву подають батьки.
Важливо додати, що заява про зміну прізвища та по-батькові подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не має права відмовити у прийнятті та розгляді заяви про внесення змін до актового запису якщо актовий запис знаходиться в іншому відділі, то відділ який прийняв заяву, має затребувати копію актового запису у відділ де він знаходиться.
Які строки розгляду заяви?
Заява про внесення змін до актових записів цивільного стану розглядається у строк, що не перевищує трьох місяців, з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Зміна прізвища дитини у разі заперечення одним із батьків
Відповідно до статті 148 Сімейного кодексу України у разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.
Зміна прізвища, по-батькові через орган опіки та піклування
Якщо виник спір між батьками, щодо зміни прізвища, по батькові дитини, один з батьків подає заяву у службу у справах дітей за місцем проживання дитини.
Служба у справах дітей вивчає ситуацію та готує висновок щодо зміні прізвища, по-батькові дитини, проводить бесіду з батьками та диною, якщо вона досягла 7 років.
Рішення органу опіки та піклування розглядається районною держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної ради, сільською, селищною радою, об’єднаною територіальною громадою з урахуванням висновку служби у справах дітей.
Зміна прізвища, по-батькові у судовому порядку
Для зміни прізвища, по-батькові через суд, потрібно підготувати та подати позовну заяву. В позовній заяві навести аргументи з приводу того, що, наприклад, другий з батьків ухиляється від сплати аліментів або не дотримується чи порушує режим побачення з дитиною (якщо такий графік був встановлений органом опіки та піклування).
Конкретних підстав для зміни прізвища не існує. Тому застосовується загальне правило сімейного законодавства, яке вказує на те, що під час вирішення спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків відносно дитини, а також безліч інших обставин, що засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.
Дані справи розглядаються за місцем проживання або перебуванням відповідача.
Судовий збір сплачується як за позовну вимогу немайнового характеру, тобто у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у 2023 року — 1073,60 грн).
Наша судова практика
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/106212537
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/104741148
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/112566068
Питання/відповіді по темі (FAQ)
Як змінити прізвище та по батькові дитині?
Щоб змінити ім’я або прізвище дитини, необхідно подати заяву в РАЦС за місцем проживання дитини. Якщо дитині вже виповнилося 14 років, вона самостійно подає заяву, якщо ні — заяву подають батьки.
Коли в дитини беруть згоду на зміну її імені та прізвища?
Без згоди дитини прізвище її можна змінити до 7 років. Дитина, яка досягла 16 років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові (частина перша статті 295 ЦК України).
Як перевести дитину на своє прізвище?
Щоб поміняти дитяче прізвище необхідно звернутися в РАЦС з письмовою заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану. Також буде потрібно свідоцтво про народження та рішення суду про позбавлення батьківських прав тата (мами).
Чому не можна змінити по батькові?
Особа, яка досягла чотирнадцяти років, може не змінювати по батькові у випадку зміни батьком свого імені, оскільки законодавство передбачає отримання обов’язкової згоди дитини.
Чиє прізвище присвоюється дитині?
Відповідно до статті 145 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо батьки мають спільне прізвище, то це прізвище присвоюється і дітям. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою.
Який сплачується судовий збір при подачі позову про зміну прізвища, по-батькові дитини?
Під час подання позовної заяви про припинення стягнення аліментів до суду сплачується судовий збір у розмірі 0,4 відсотка від встановленого прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у 2023 році — судовий збір 1073,60 грн). Судовий збір не сплачується, якщо ви звільнені з його сплати на підставі Закону про «Судовий збір» (наприклад, інваліди 1–2 групи).
Скільки коштує подання позову зміну прізвища, по-батькові дитини?
Подання позову у нашому адвокатському бюро коштує від 2000 грн.
Загальна вартість послуг може збільшитися, якщо клієнт бажає, щоб адвокат брав участь у судових засіданнях, тоді послуги за одну участь коштує від 2000 грн.
Чи можна щоб розгляд справи був без моєї участі?
Так, можна надіслати копії документів електронними засобами зв’язку, зробити безготівкову оплату, договір з адвокатом підписати електронним цифровим підписом. Решту — зробимо ми.
Чи можна оформити позов самостійно?
Так, але при самостійному складанні позову слід дотриматись вимог Цивільно-процесуального кодексу, а саме ст. 175, 177 ЦПК України. Також документи додані до позову мають бути належним чином засвідчені (має стояти ваше ПІБ, підпис, дата та напис «згідно з оригіналом»).
Чи можна подати позов онлайн?
Так, самостійно — зареєструвавшись в системі «Електронний суд» на сайті: https://id.court.gov.ua/, або звернувшись до адвоката.
Скільки часу триває судовий процес?
Судовий процес може тривати до 2 місяців відповідно до положень законодавства. На практиці, не всі судді дотримуються цих вимог та деколи справи розглядаються довше. Це пов’язано з відпустками суддів, перебуванням їх на лікарняному, а також з великою кількістю справ у судах.