Відшкодшкодування шкоди майну

Інколи виникають ситуації, коли Ви зазнаєте шкоди через незаконні дії інших осіб, які полягають у знищенні чи пошкодженні Вашого майна. В даному випадку варто знати свої права та процедуру відшкодування завданої шкоди для захисту та відновлення Ваших прав та інтересів.

Зміст

Згорнути Розгорнути
  1. Розмежування видів збитків
  2. Види відшкодування шкоди майну
  3. Особливості процедури відшкодування шкоди майну
  4. Підстави відшкодування шкоди майну
  5. Розмір відшкодування
  6. Процедура стягнення відшкодування
  7. Стягнення матеріальної шкоди завданої джерелом підвищеної небезпеки (ДТП)
  8. Питання/відповіді по темі (FAQ)
Відшкодшкодування шкоди майну

Розмежування видів збитків

Види відшкодування шкоди майну

Законодавство закріплено ряд видів відшкодування майнової шкоди:

Особливості процедури відшкодування шкоди майну

В справах такого виду для того, щоб стягнути збитки у повному обсязі слід відповідально поставитись до збирання доказів.

Вирішення питання щодо стягнення матеріальних збитків можливе як в досудовому порядку, так і шляхом подання позову. Зазвичай особа, що винна у завданні матеріальної шкоди добровільно її відшкодовувати не бажає, тому залишається один варіант — звертатись до суду.

Окрім того, при знищенні чи пошкодженні майна людина має право і на відшкодування моральної шкоди.

Підстави відшкодування шкоди майну

Підстави відшкодування шкоди майну

Ключовою передумовою для стягнення збитків є встановлення вини особи, яка своїми неправомірними діями чи бездіяльністю завдала Вам майнової шкоди, протиправності поведінки цієї особи, причинного зв’язку між шкодою та діями особи.

Особливістю відповідальності за завдання шкоди є презумпція вини. Відповідно до ч. 2 ст. 1166 ЦК України особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Тут, відсутність вини зобов’язана доводити особа, яка завдала шкоду, а наявність шкоди та її розмір має довести потерпілий. Для встановлення розміру збитку зазвичай необхідним є замовлення звіту експерта, який визначить розмір завданої шкоди.

Крім того, законодавством визначено принцип «повного» відшкодування збитків, тому суд не може зменшити чи збільшити заявлений в суді розмір збитків.

Враховуючи обставини справи майнова шкода може відшкодовуватися не лише грошима, а і в натурі (шляхом передання речі того ж роду та тієї ж якості, ремонт пошкодженої речі та ін.).

Розмір відшкодування

Розмір відшкодування має відповідати понесеним витратам на відновлення попереднього стану речей (до моменту їх пошкодження).

Варто додати, що суд буде звертати особливу увагу на доказову базу при визначені розміру відшкодування, тому питання доказів у таких категоріях справ є надважливим. В судовому процесі слід встановити факт отриманої шкоди, її розмір та вчинити причинно-наслідковий зв’язок для подальшого стягнення.

Відшкодування можливе лише за умови правильного оформлення документів на підтвердження факту отриманої шкоди та її класифікації. Неправильна первісна фіксація отриманої шкоди може поставити під сумнів всю процедуру стягнення, оскільки в таких справах важлива кожна деталь. Отримана шкода додатково підтверджується шляхом проведення експертизи, якою буде підтверджено розмір та характер шкоди.

Процедура стягнення відшкодування

  1. Фіксація факту отримання шкоди
  2. Встановлення розміру шкоди та її оцінка
  3. Стягнення відшкодування в добровільному (досудовому) або судовому порядку

Стягнення матеріальної шкоди завданої джерелом підвищеної небезпеки (ДТП)

Стягнення матеріальної шкоди завданої джерелом підвищеної небезпеки (ДТП)

Для стягнення матеріальної шкоди завданої джерелом підвищеної небезпеки (ДТП) Вам необхідно:

Окрім того, для отримання страхового відшкодування до страхової компанії винуватця ДТП необхідно надати Заяву про страхове відшкодування. Така заява повинна бути подана протягом 30 днів з моменту подачі повідомлення про ДТП, але не пізніше 1 року з моменту настання ДТП. З власного досвіду варто додати, що краще не зволікати та повідомити страхову про настання страхового випадку.

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Чи сплачується судовий збір при зверненні до суду?

Ні, заявники звільнені від сплати судового збору в такій категорії справ.

Як зафіксувати шкоду?

Найкращим варіантом буде виклик поліції з метою фіксації події. Однак, необхідно збирати і додаткову інформаціюфото/відео з місця події, свідки і так далі.

Як підтвердити розмір відшкодування?

Розмір відшкодування в судовому порядку буде вираховуватись з огляду на витрати на усунення шкоди. Таким розмір встановлюється в експертизі (судовій).

Який строк позовної давності у справах про відшкодування шкоди?

Три роки.

Що найважливіше при вирішенні таких спорів?

  • Вчасне звернення
  • Вірна кваліфікація
  • Правильний спосіб захисту

Як краще вирішити спір?

Найкращий вихід це досудове регулювання, однак якщо сторони не можуть знайти спільної мови, то на допомогу їм приходить суд.

Чи можна оформити процедуру без участі заявника?

Так, можна надіслати копії документів електронними засобами зв’язку, зробити безготівкову оплату, договір з адвокатом підписати електронним цифровим підписом. Решту — зробимо ми.

Однак, час від часу судді вимагають присутності майбутнього опікуна в судових засіданнях, що досить втілити, якщо потенційний опікун за кордоном або в лавах ЗСУ.

Чи можна оформити процедуру самостійно?

Так, але при самостійному складенні позову слід дотриматись процесуальні вимоги. Також документи додані до заяви мають бути належним чином засвідчені (має стояти ваше ПІБ, підпис, дата та напис «згідно з оригіналом»).

Чи можна подати заяву онлайн?

Так, самостійно — зареєструвавшись в системі «Електронний суд» на сайті: https://id.court.gov.ua/, або звернувшись до адвоката.

Які проблеми можуть бути при оформленні заяви без допомоги адвоката?

Є ризики залишення позову без руху до усунення недоліків, якщо позов не відповідає вимогам процесуального законодавства України.

Скільки часу триває судовий процес?

В середньому такі судові процеси тривають до 6 місяців. Однак, інколи ці терміни продовжуються, це в свою чергу пов’язано з відпустками суддів, перебуванням їх на лікарняному, а також з великою кількістю справ у судах.

Потрібна термінова допомога адвоката?