Відшкодування шкоди здоров’ю
Шкодою здоров’я є тілесне ушкодження у виді порушення цілісності тканини чи органів особи, яке призводить до втрати функцій з можливим виникненням хвороб. Зазначені ушкодження можуть бути класифіковані за ступенем тяжкості, який в свою чергу закріплює за кожним рівнем певні травми та наслідки для здоров’я особи.
Зміст
Згорнути РозгорнутиДо прикладу, легкою шкодою прийнято вважати ушкодження, які викликали розлад здоров’я на термін від 6 до 21 дні із незначною втратою працездатності. Шкода середньої тяжкості визначена розладами здоров’я, які тривають більше 21 днів з втратою працездатності від 10 до 30 відсотків. Тяжкі тілесні ушкодження це та шкода, яка спричинила втрату органу чи його функцій та є причиною стійкої втрати працездатності особи.
Шкода здоров’ю може бути нанесена на виробництві, в побутовому житті з необережності чи через умисні дії третіх осіб та отримана внаслідок дорожньо-транспортних пригод. Процес відшкодування такої шкоди є досить складним та потребує обов’язкового юридичного супроводження з чим Вам завжди допоможе адвокат по справах про відшкодування шкоди здоров’ю.
Особливості відшкодування шкоди
Особа, якій нанесено ушкодження здоров’ю за законодавством України визнається потерпілою та має право на відшкодування витрат викликаних гострою необхідність усунення негативних наслідків від отриманої шкоди.
Законодавство України передбачає особливості:
- відшкодування шкоди здоров’ю завданої особі при виконанні договірних зобов’язань;
- відшкодування шкоди фізичній особі-підприємцю в розмірі втраченого доходу на час його непрацездатності;
- відшкодування шкоди здоров’ю малолітній/неповнолітній особі;
- інші особливості залежно від підстав виникнення шкоди.
Відшкодування шкоди здоров’ю отримане особою при виконанні своїх трудових обов’язків відшкодовується роботодавцем або страховою компанією (в разі діючого полісу страхування на працівника).
Окремо регулюється питання відшкодування шкоди за смерть потерпілої особи. В даному випадку відшкодування отримує не особисто потерпілий, а його діти, чоловік/дружина, батьки або особи на його утриманні. Окрім того, відшкодування шкоди за смерть передбачає можливість компенсації витрат на поховання.
Розмір відшкодування
Розмір відшкодування має відповідати понесеним витратам потерпілого на відновлення здоров’я та в разі відмови роботодавця щодо виплати потрібних сум, особа в праві звернутись до суду за захистом свої порушених прав.
Варто додати, що суд буде звертати особливу увагу на доказову базу при визначені розміру відшкодування, тому питання доказів у таких категоріях справ є надважливим. В судовому процесі слід встановити факт отриманої шкоди, її розмір та вчинити причинно-наслідковий зв’язок для подальшого стягнення.
Відшкодування можливе лише за умови правильного оформлення документів на підтвердження факту отриманої шкоди та її класифікації. Неправильна первісна фіксація отриманої шкоди може поставити під сумнів всю процедуру стягнення, оскільки в таких справах важлива кожна деталь. Отримана шкода додатково підтверджується шляхом проведення експертизи, якою буде підтверджено розмір та характер шкоди.
Особливості відшкодування шкоди в кримінальному процесі
Питання відшкодування шкоди завданої каліцтвом чи ушкодження здоров’ю чи смертю у зв’язку із вчинення третьою особою кримінального правопорушення. В таких випадках розмір відшкодування визначається в судовому порядку, в ході якого із винної особи стягується компенсація.
Варто додати, що за неможливості встановлення винної особи, компенсація здійснюється за рахунок держави.
Процедура стягнення відшкодування
- Фіксація факту отримання шкоди
- Встановлення розміру шкоди та її оцінка
- Стягнення відшкодування в добровільному (досудовому) або судовому порядку
Питання/відповіді по темі (FAQ)
Чи сплачується судовий збір при зверненні до суду?
Ні, заявники звільнені від сплати судового збору в такій категорії справ.
Як зафіксувати шкоду?
Найкращим варіантом буде виклик поліції з метою фіксації події. Однак, необхідно збирати і додаткову інформацію — фото/відео з місця події, свідки і так далі.
Як підтвердити розмір відшкодування?
Розмір відшкодування в судовому порядку буде вираховуватись з огляду на витрати на усунення шкоди здоров’ю (вартість операції, ліків, післяопераційне відновлення).
Чи можна отримати відшкодування за післяопераційне відновлення?
Так, можна.
Який строк позовної давності у справах про відшкодування шкоди?
Три роки.