Стягнення штрафних санкцій за договором
Важливою частиною будь-якого договору є відповідальність за порушення його умов у вигляді штрафних санкцій. Якщо контрагент з яких-небуть підстав не виконає умови договору штрафні санкції дадуть змогу компенсувати понесені збитки іншій стороні. Окрім того санкції, передбачені договором слугують стимулом добросовісності контрагента в договірних відносинах.
Зміст
Згорнути РозгорнутиЧинним законодавством передбачені наступні види штрафних санкцій
Неустойка — одночасно штрафна санкція та вид забезпечення виконання зобов’язання. Визначення поняття «неустойка» в Цивільному та Господарському кодексах України дещо відрізняються.
Так, частиною 1 ст. 549 ЦКУ встановлено, що неустойка (штраф, пеня) це грошова сума чи інше майно, які боржник повинен передати кредиторові в разі порушення боржником зобов’язання.
Види неустойки
- Штраф — це неустойка, яка обчислюється у процентах від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов’язання.
- Пеня — це неустойка, яка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання за кожний день прострочення виконання.
В той же час відповідно до частини 1 ст. 230 ГКУ — штрафні господарські санкції визначаються у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов’язаний сплатити при порушенні, невиконанні або неналежному виконанні господарського зобов’язання.
З цього приводу висловив позицію Вищий господарський суд України в п. 48 Листа № 01-8/211: «Оскільки ГК України не містить визначень неустойки, штрафу та пені, які сплачуються у разі невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання, слід виходити із визначень, наведених у ЦК України».
Слід зазначити, що неустойку можна стягнути, навіть якщо це прямо не передбачено умовами договору. Виключенням є випадки, коли сторонами недотримано письмової форми договору.
Однак, відповідно до ч. 1 ст. 231 ГКУ законом щодо окремих видів зобов’язань може бути визначено розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається — це так звана «позадоговірна неустойка».
Особливості застосування штрафних санкцій
- Пеню нараховують лише за невиконання грошових зобов’язань
- Пеню і штраф за договором можна стягувати одночасно
- Стягнення пені обмежується подвійною обліковою ставкою НБУ, яка діяла в період, за який стягується пеня (але сторони можуть у договорі погодити і більший розмір пені)
Відшкодування збитків
Це також один з видів господарських санкцій (регламентується ст. 22 ЦКУ і гл. 25 ГКУ).
До складу збитків, які підлягають відшкодуванню особою, що порушила господарське зобов’язання відносяться:
- вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства;
- додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб’єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов’язання другою стороною;
- неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, що зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов’язань другою стороною;
- матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законодавством.
Збитки мають бути обов’язково відшкодовані, не залежно від того, чи погоджено це в договорі. Правочин який виключає чи обмежує відшкодування збитків є нікчемним.
Збитки відшкодовуються в частині, не покритій штрафними санкціями, однак договором чи законом можуть бути передбачені і виключення.
Отже, сторони в договорі можуть передбачити особливі правила стягнення збитків за наявності неустойки.
3% річних та інфляційне збільшення
Так, боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення (так звані інфляційні), а також 3% річних (так звані річні) від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором чи законом (ч. 2 ст. 625 ЦКУ).
Інфляційні та річні можуть стягуватись:
- за прострочення виконання тільки грошового зобов’язання;
- на окрему вимогу кредитора;
- незалежно від того, передбачено відповідну умову в договорі чи ні.
Слід зауважити з практики, що суди дотримуються позиції, що інфляційні та річні не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті.
Судовий збір
Судовий збір при застосуванні штрафної санкції вираховується із суми позову, оскільки санкція є похідною вимогою від основної вимоги про стягнення боргу.
Питання/відповіді по темі (FAQ)
Як порахувати штрафні санкції?
Завдяки сучасним технологіям в мережі інтернет є безліч сервісів, які зможуть провести відповідні калькуляції. Якщо ж у Вас недовіра до такого способу, то обрахунок можна здійснити самостійно.
Який строк позовної давності на застосування штрафних санкцій?
За загальним правилом застосовується позовна давність 1 рік.
Який строк нарахування пені?
6 місяців.
Чи обмежується строком застосування 625 ЦК?
Ні, 625 ЦК застосовується на весь термін боргу.
Чи може бути застосовано штраф та пеня одночасно?
Лише в господарському процесі.
Чи можна накласти штрафні санкції непередбачені договором?
Ні, не можна.
Чи можна збільшити розмір санкцій в договорі?
Так, можна.
Чи перевіряє суд розрахунки штрафних санкцій при розгляді справи?
Обов’язково, остаточний розмір суми буде вказано в судовому рішенні.