Стягнення дебіторської заборгованості за господарськими договорами
У категорії господарського права досить частими є звернення клієнтів до адвоката щодо дебіторської заборгованості по договорам з контрагентами.
В нашій практиці багато врегульованих спорів по договорам поставки, оренди, автомобільних перевезень тощо.
Зміст
Згорнути РозгорнутиСеред причин виникнення простроченої дебіторської заборгованість, можна виділити:
- відсутність можливості виконання зобов’язання на дату виникнення обов’язку з оплати;
- низька платіжна дисципліна контрагента;
- відсутність попередньої перевірки репутації та благонадійності контрагентів;
- шахрайські дії контрагентів;
- форс-мажорні обставини.
Як попередити виникнення дебіторської заборгованості?
Укладаючи договір з новим контрагентом варто провести аналіз ризиковості такої співпраці. Можна спробувати провести такий аналіз самостійно, вчинивши наступні дії:
- обов’язковий запит установчих документів контрагента;
- щодо контрагентів, які створені у формі товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю — запит документу на підтвердження повноважень директора (підписанта);
- наявність дозволів, спеціальних ліцензій; наявність податкової заборгованості, наявність, суми, предмет та кількість порушених господарських, кримінальних та адміністративних справ — рішення, що винесені за результатами їх розгляду; наявність відкритих виконавчих проваджень; перебування контрагента в процесі припинення чи ліквідації; дані щодо порушення справ про банкрутство чи відкриття ліквідаційної процедури за рішенням власника. Наявність таких даних несе в собі зрозумілі ризики: миттєве настання негативних наслідків, обмежені строки подачі вимог до боржника в межах процедури банкрутства;
- аналіз отриманих результатів та прийняття рішення щодо майбутньої співпраці;
- ретельне попереднє вивчення умов договору та включення пунктів, які захистять ваші інтереси та мінімізують ваші ризики.
Звісно, краще щоб цим займалися професіонали, тому для визначення ризиковості співпраці з тим чи іншим контрагентом ви можете звернутися до адвокатського бюро «Романа Сацика» за аналізом договору та перевіркою контрагента.
Що робити, якщо виникла прострочена дебіторська заборгованість?
Багато підприємств України працюють на умовах відтермінування оплати за надані послуги або поставлені товари.
І от настає цей момент, коди оплата по договору не здійснена, переговори про оплату послуг з контрагентом не дають результату, або постійні обіцянки або повна втрата зв’язку.
В такому випадку не зволікаючи пишемо претензію.
Своєчасно направлена претензія може не тільки повернути борг, а й врятувати бізнес-відносини між підприємствами. Під претензією слід розуміти досудову, письмову вимогу направлену кредитором боржнику про виконання певного зобов’язання, відшкодування завданих збитків та сплату штрафних санкцій. Застосовується на етапі до передачі справи до суду.
Претензія має відповідати вимогам ст. 222 Господарського кодексу України. ЇЇ написання варто довірити професіоналу.
Направляти претензію необхідно рекомендованим листом або цінним — з описом та обов’язково зберігати поштові чеки та описи вкладення у цінні листи (за їх наявності). Ці документи слугують доказами спроб досудового врегулювання спору.
Якщо, наданий у претензії строк на погашення боргу сплив і заборгованість не сплачено — варто не зволікати з зверненням до суду.
Така категорія спорів відноситься до юрисдикції господарських судів. Тут може бути дві процесуальні форми розгляду спору (ст. 12 Господарського процесуального кодексу України):
- позовне провадження (загальне позовне провадження чи спрощене);
- наказне провадження.
Наказне чи позовне провадження?
Якщо між сторонами існує спір про право, про розмір заборгованості, про розмір штрафних санкцій чи інші обставини, що мають значення для розгляду справи — справа може розглядатися виключно в порядку позовного провадження. У спрощеному проваджені можуть бути розглянуті справи, сума вимог за якими не перевищує 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, нескладні справи, та справи, визнані судом малозначними.
Для справ незначної складності та справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи, передбачено наказне провадження. Підлягає застосуванню у випадках, коли заявляється грошова вимога, на підставі укладеного між сторонами у письмовій формі договору, про стягнення грошових сум у розмірі, що не перевищує 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, щодо яких спір відсутній або про такий спір невідомо заявнику. Характерним для цієї форми судочинства є швидкий розгляд, проте швидкий розгляд справи має наслідком, у разі незгоди вашого контрагента із судовим наказом швидке оскарження та скасування такого судового наказу.
Перевагою позовного провадження буде ще й можливість окрім стягнення суми боргу та штрафних санкцій заявити стягнення витрат на правову допомогу, які поніс позивач.
Чому варто звертатись до адвоката, що спеціалізується на господарських спорах
При поданні позову до суду важливим є правильне формулювання позовних вимог, збір доказів та оформлення позову відповідно до вимог ГПК України. Допущені помилки при поданні позову без допомоги адвоката можуть слугувати підставою залишення позову без руху і подальшого повернення його без розгляду.
Краще цю справу довіряти професіоналам, які не тільки зможуть надати якісну консультацію, сформувати стратегію у відповідності до особливостей вашої справи, а й супроводити увесь процес судового розгляду справи. Саме такими професіоналами є адвокати АБ «Романа Сацика», які допоможуть вам успішно пройти процес повернення дебіторської заборгованості.
Вартість послуг
Послуга | Ціна |
---|---|
Консультація | 500 грн (30 хвилин) |
Вивчення документації по справі та розробку стратегії захисту | 2000 грн (1 година) |
Підготовка та направлення претензії | 2000 грн (1 година) |
Підготовка та подача позову | 2000 грн (1 година) |
Представництво в суді | 2000 грн (1 година) |
Наша судова практика
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/108709755
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/108272811
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/120512439
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/120600514
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/101870009
- https://reyestr.court.gov.ua/Review/117786504
Питання/відповіді по темі (FAQ)
Чи можливо самостійного захистити свої права в господарському спорі?
Так, однак господарське право є найскладнішою галуззю права, тому в особи має бути відповідна кількість знань для захисту своїх прав.
Чи можна подати до господарського суду без попереднього направлення претензії?
Ні, відповідно до статті 19 Господарського процесуального кодексу сторони вживають заходів для досудового врегулювання спору за домовленістю між собою або у випадках, коли такі заходи є обов’язковими згідно із законом.
Чи можна стягнути штрафні санкції, якщо договором це не передбачено?
Так, є можливість стягнути штрафні санкції, передбачені законом.
Чи можна оформити процедуру без участі заявника?
Так, можна надіслати копії документів електронними засобами зв’язку, зробити безготівкову оплату, договір з адвокатом підписати електронним цифровим підписом. Решту — зробимо ми.
Чи можна оформити процедуру самостійно?
Так, але при самостійному складенні позову слід дотриматись процесуальні вимоги. Також документи додані до заяви мають бути належним чином засвідчені (має стояти ваше ПІБ, підпис, дата та напис «згідно з оригіналом»).
Чи можна подати заяву онлайн?
Так, самостійно — зареєструвавшись в системі «Електронний суд» на сайті: https://id.court.gov.ua/, або звернувшись до адвоката.
Які проблеми можуть бути при оформленні заяви без допомоги адвоката?
Є ризики залишення позову без руху до усунення недоліків, якщо позов не відповідає вимогам процесуального законодавства України.
Скільки часу триває судовий процес?
В середньому такі судові процеси тривають до 6 місяців. Однак, інколи ці терміни продовжуються, це в свою чергу пов’язано з відпустками суддів, перебуванням їх на лікарняному, а також з великою кількістю справ у судах.