Оскарження штрафів

Починаючи з 17 липня 2024 року найрозповсюдженішим повстало питання можливості та порядку оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу як за неоновлення облікових даних, так і за нез’явлення по повістці, відмови від проходження ВЛК, втрату військово-облікового документа, невиконання вимоги встати на військовий облік, неповідомлення ТЦК про зміну місця проживання та інших порушень законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію й правил військового обліку.

Зміст

Згорнути Розгорнути
  1. Наслідки порушень законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію й правил військового обліку
  2. Процедура винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності
  3. Процедура оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення
  4. Судова практика з оскаржень адміністративних стягнень
  5. Відповідальність за несплату штрафу
  6. Питання/відповіді по темі (FAQ)

Наслідки порушень законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію й правил військового обліку

Оскарження штрафів

Починаючи з 24 лютого 2024 року на території всієї Україні діє воєнний стан. У зв’язку з чим, основними нормативно-правовими актами, що регулюють права та обов’язки громадян України стали:

Які ж наслідки можуть настати для особи, яка порушила зазначені норми законодавства? Відповідно до останніх змін внесених до Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил військового обліку (ч. 3 ст. 210), а також за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ч. 3 ст. 210-1) вчинені в особливий період.

Однак, сам по собі факт здійснення адміністративного правопорушення не є автоматично підставою для притягнення призовника, військовозобов’язаного або резервіста до адміністративної відповідальності. Справа в тому, що ст. 38 КУпАП передбачено, адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Іншими словами кажучи, складення протоколу або винесення постанови по справі про адміністративне правопорушення можливе лише за умови дотримання строків притягнення особи до такої відповідальності.

Наслідки порушень законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію й правил військового обліку

Окремо варто звернути увагу на так звані «триваючі» правопорушення, які почавшись з якоїсь протиправної дії або бездіяльності, здійснюються потім безперервно шляхом невиконання обов’язку. Наприклад, незамінна приписного на військовий квиток, непостановка на військовий облік, неповідомлення про зміни у власних облікових даних тощо.

Таким чином, для оскарження штрафу в судовому порядку, необхідно визначити:

Також розглянемо що ще може настигнути осіб, які порушили правила військового обліку та законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Відповідно до ч. 3 ст. 38 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» органи Національної поліції України зобов’язані за зверненнями ТЦК та СП, органів СБУ доставити осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП. Однак, важливо зазначити, що законом встановлено конкретний порядок адміністративного затримання: так обов’язково має бути складено протокол з усіма необхідними відомостями, повідомлено родичів затриманого, повідомлено центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги або надана можливість запросити власного захисника.

Відповідно, законодавством дійсно передбачено право на адміністративне затримання органами Національної поліції (ні в якому разі не представниками ТЦК та СП) із дотриманням вимог законодавства, що може тривати до трьох годин.

Додатково, до осіб, які порушили відповідні норми законодавства, не були доставлені поліцією, не з’явилися за письмово вимогою, направленою представником ТЦК та СП засобами поштового зв’язку, в такому разі військкомат має право звернутися до суду із вимогою обмежити військовозобов’язаного у праві керування транспортними засобами.

Зрештою, за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та за ухилення від військового обліку може настати кримінальна відповідальність, передбачена статтями 336, 337 КК України. Такий вид відповідальності передбачений, наприклад, за неявку до ТЦК та СП після належного отримання повістки або за умови неперебування військовозобов’язаним на військовому обліку та ухилення від нього.

Враховуючи викладене, можна дійти висновку, що наслідком порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію й правил військового обліку можливе не тільки накладення штрафу, а й адміністративне затримання, позбавлення водійського посвідчення та кримінальна відповідальність.

Процедура винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності

Процедура винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності

Одразу відповім на одне з найчастіших питань «Чи може ТЦК та СП виписувати штраф?» Так, але є законодавчо визначений порядок притягнення до відповідальності за порушення правил військового обліку.

Давайте розбиратися детальніше.

Перший етап

Першим етапом є складення протоколу про вчинення адміністративного правопорушення уповноваженим представником ТЦК та СП.

Протокол обов’язково має містити:

Протокол має право складати лише уповноважена посадова особа ТЦК та СП, яка визначається згідно із наказом керівника відповідного ТЦК та СП.

Другий етап

Другим етапом є вручення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності даного протоколу та повідомлення про дату, час та місце розгляду адміністративної справи. До протоколу долучаються докази, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Якщо неможливо вручити протокол військовозобов’язаному особисто, він направляється засобами поштового зв’язку.

Втім, існують випадки, коли протокол про адміністративне правопорушення, передбачений статтями 210, 210-1 КУпАП уповноваженими особами ТЦК та СП не складається, а саме: якщо особа не з’явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України підтвердних документів про отримання особою виклику.

Третій етап

Третій етап полягає у розгляді адміністративної справи керівником ТЦК та СП. У призначений день та час, військовозобов’язаний має право:

Неявка особи, яка притягається до адміністративної справи не перешкоджає розгляду справи (за умови наявності підтвердження про повідомлення її належним чином та відсутності клопотання про відкладення).

Проаналізувавши наявні матеріали, за наявності підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності, керівник ТЦК та СП виносить постанову, якою визначає розмір штрафу. Знову ж таки, постанова вручається військовозобов’язаному особисто або направляється поштою.

Таким чином, особа може бути притягнення до адміністративної відповідальності виключно на підставі винесеної керівником ТЦК та СП відповідної постанови. Недостатньо просто скласти протокол та надати військовозобов’язаному реквізити для сплати штрафу, як це часто трапляється.

Четвертий етап

Заключний етап, за умови непогодження із накладенням штрафу, полягає в оскарженні постанови про накладення адміністративного стягнення у судовому порядку.

Процедура оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення

Перш за все, необхідно проаналізувати всі обставини та наявні матеріали на підставі яких було винесено постанову про притягнення особи до адміністративної відповідальності. Визначити чи були допущені порушення представниками ТЦК та СП під час формування та розгляду справи, які саме недотримання вимог законодавства прослідковуються в даній справі, з’ясувати правильність кваліфікації правопорушення.

Наприклад, досить частим грубим порушенням з боку ТЦК та СП є неналежне повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про дату, час і місце розгляду справи, що суперечить вимогам ст. 268 КУпАП, оскільки військовозобов’язаний був позбавлений можливості захистити свої права, надати пояснення, заперечення або докази. Таким чином, це є підставою для скасування такої постанови в судовому порядку.

Крім того, нерідко протокол складається за недіючою на момент вчинення правопорушення нормою законодавства, так статті 210, 210-1 КУпАП викладені в новій редакції 19.05.2024 року, отже протокол про адміністративне правопорушення, яке вчинене до вказаних змін має складатися у відповідності до дійсної на той момент редакції.

Відповідно, за наявності порушень під час складення протоколу, розгляду справи або винесення постанови, є всі підстави для звернення в судовому порядку із позовом про скасування рішення про накладення штрафу.

У разі подання позовної заяви до відповідного суду, на позивача покладається обов’язок сплатити судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок, а в разі пропущення строку на оскарження постанови — обґрунтувати клопотання про поновлення зазначеного терміну на оскарження. За таких умов, суд відкриє провадження, розгляне справу та винесе відповідне рішення.

Деякі особи притримуються позиції, що краще сплатити штраф, аніж звертатися до суду, однак дуже важливий момент полягає в наступному: якщо особа, яку притягнули до адміністративної відповідальності добровільно сплачує штраф — вона автоматично зізнається в навмисному порушенні правил військового обліку або законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, що відповідно має деякі вагомі наслідки.

Відтак, можна зробити висновок, що за наявності грубих порушень з боку представників ТЦК та СП під час притягнення особи до адміністративної відповідальності та накладення стягнення у вигляді штрафу, краще все ж таки звернутися до суду із проханням про скасування такої постанови.

Судова практика з оскаржень накладення адміністративного стягнення

З кожним днем все більше й більше зростає кількість позитивних рішень з питань оскарження штрафів в судовому порядку. Так, до основних підстав належать:

Наведу приклади деяких з них.

Відносно нещодавно Рахівський районний суд Закарпатської області у справі №305/1406/24  скасував постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за неоновлення даних з підстави незазначення, які саме персональні дані військовозобов’язаного не було оновлено і які можливо чи не можливо отримати шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами. Разом з цим, постанова про адміністративне правопорушення не містить посилання на порушення конкретної частини статті нормативно-правового акту.

19 липня Шевченківський районний суд м. Чернівці у справі №727/5520/24, оцінюючи в сукупності матеріали справи, прийшов до висновку про те, що у постанові не конкретизовано суть адміністративного правопорушення, дату і час вчинення зазначеного в постанові правопорушення. Фактичні обставини справи, відповідно до фабули оскаржуваної постанови, не відповідають об’єктивній стороні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210 КУпАП станом на час винесення оскаржуваної постанови, а тому позов задоволено й як наслідок, штраф скасовано.

Цікавим зразком також є рішення Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від 19 червня 2024 року у справі №559/2057/24, яким скасовано постанову ТЦК та СП про притягнення до адміністративної відповідальності за непостановку на військовий облік ще у 2021 році, так як особа не могла вчинити адміністративно-каране правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП з 30.06.2021, бо норма ч. 3 ст. 210 КУпАП введена в дію лише 19.05.2024 року.

Актуальним питанням стає трактування поняття «триваючогоправопорушення». Положення КУпАП не містить визначення даного поняття. Разом із тим, у теорії адміністративного права під триваючим правопорушенням розуміють тривале невиконання вимог правової норми у вигляді дії або бездіяльності. При цьому характер триваючого правопорушення оцінюється у кожному конкретному випадку індивідуально. Так у справі №712/178/24 Шостий апеляційний адміністративний суд скасував рішення Соснівського районного суду м. Черкаси за неявку по повістці, зазначивши, що ТЦК та СП здійснював виклик особи на конкретну дату, а тому правопорушення має закінчений склад й в даному випадку відсутні підстави для висновку, що вчинення позивачем правопорушення мало триваючий характер.

Розповсюдженою підставою для оскарження також є неврахування діючої редакції ст. 210 та ст. 210-1 КУпАП безпосередньо на момент вчинення інкримінованого правопорушення. У зв’язку з чим, Менський районний суд Чернігівської області своїм рішенням від 12 червня 2024 року у справі №738/1329/24 скасував Постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210 Кодексу України про адміністративне правопорушення про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 гривень.

Відповідно 8 лютого 2024 року рішенням Кузнецовського міського суду Рівненської області скасовано накладення штрафу у зв’язку із відсутністю доказів направлення екземпляру протоколу про адміністративне правопорушення особі, щодо якої його складено, так само як немає будь-яких підтверджень направлення повідомлення про розгляд справи чи ознайомлення з його змістом іншим шляхом.

Таким чином, наявний доволі значний перелік підстав для оскарження накладення адміністративних стягнень. Ми в свою чергу не стоїмо осторонь та приймаємо активну участь у формуванні позитивної судової практики з питань скасування відповідних рішень про накладення штрафів.

Відповідальність за несплату штрафу

Відповідальність за несплату штрафу

Клієнти часто ставлять логічні питання, а що буде якщо не сплатити штраф? Невже ТЦК та СП можуть заблокувати банківські рахунки або накласти арешт на моє майно?

У працівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки немає таких повноважень, однак, якщо особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності не сплатила штраф у визначений законом строк, представники ТЦК та СП передають відомості про правопорушника до органів виконавчої служби для примусового виконання. Дані про таку особу вносяться до Єдиного реєстру боржників.

Відповідно, у разі несплати правопорушником штрафу, спершу будуть заблоковані банківські рахунки. Виконавча служба контролюватиме надходження на картку та матиме змогу заблокувати або списати необхідну суму.

Однак, за відсутності необхідної суми або неможливості стягнути її, законодавством передбачений варіант накладення арешту на майно. Стягнення на майно боржника звертається в розмірі та обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом, з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження, основної винагороди приватного виконавця.

Відтак, несплата штрафу передбачає внесення особи до Єдиного реєстру боржників, як наслідок блокування банківських рахунків та арешт майна.

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Яка сума штрафу за порушення ч. 3 ст. 210 та ч. 3 ст. 210-1 КУпАП?

За такі дії передбачена адміністративна відповідальність у вигляді грошового стягнення в розмірі від 17 000 гривень до 25 500 гривень — для громадян, від 34 000 гривень до 59 500 гривень — для посадових осіб, юридичних осіб та громадських об’єднань.

Кому непотрібно було оновлювати дані?

Непотрібно оновлювати дані особам, які:

  • виключені з військового обліку;
  • офіційно більше не є громадянами України;
  • молодше 18 років та старше 60 років;
  • військовослужбовцям, жінкам, які не повинні перебувати на військовому обліку.

Строк оскарження постанови про накладення штрафу?

10 днів з дня винесення постанови, але за наявності поважних причин пропуску — поновлення строку на оскарження.

Хто може виписати штраф?

За порушення правила військового обліку, а також за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію виноситься постанова про притягнення до адміністративної відповідальності керівником відповідного ТЦК та СП.

Яким чином я дізнаюся про штраф?

ТЦК та СП мають повідомити про розгляд справи, а в подальшому про ухвалене рішення засобами поштового зв’язку. Також може прийти повідомлення в «Дію». Проте інколи особи дізнаються про притягнення їх до адміністративної відповідальності вже безпосередньо після блокування банківських карток.

Як перевірити чи є в мене штраф?

Постанова про накладення адміністративного стягнення має бути вручена особисто або направлена засобами поштових зв’язків, тому потрібно контролювати надходження кореспонденції по адресі реєстрації/фактичного місця проживання. Що стосується повідомлення в застосунку «Дія», нерідко відповідна інформація там відсутня. На жаль, багато випадків, коли про накладення штрафу особа дізнається вже на стадії відкриття виконавчого провадження та примусового стягнення.

Де я можу дізнатися чи відкрито стосовно мене виконавче провадження?

Раджу перевіряти свої дані в двох реєстрах: «Автоматизована система виконавчих проваджень» та «Єдиний реєстр боржників».

Протягом якого часу ТЦК та СП може виписати штраф?

Відповідно до чинної редакції КУпАП, протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Що таке «триваючі» правопорушення?

КУпАП не містить визначення поняття триваюче правопорушення, однак відповідно до роз’яснень Верховного Суду України, триваюче правопорушення це проступок, пов’язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов’язків, передбачених законом.

Чи подвоюється розмір штрафу в разі несплати в становлений строк?

Так, відповідно до ст. 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Чи можуть винести постанову про накладення адміністративного стягнення без попередньо складеного протоколу та без моєї присутності?

Так, якщо особа не з’явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику.

Скільки коштує послуга з оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення?

Написання заяви про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення — 5 000 гривень, повний супровід адвокатом справи під ключ — 20 000 гривень.

Потрібна термінова допомога адвоката?