Самовільне залишення частини, дезертирство
З кожним місяцем повномасштабного вторгнення кількість випадків самовільного залишення частини та вчинення дезертирства стрімко зростає. Статистика Офісу Генерального прокурора вражає. Починаючи, з лютого 2024 року зареєстровано більше 60 000 кримінальних проваджень за фактом СЗЧ та близько 30 000 злочинів у вигляді дезертирства.
Мотиви та причини чому діючі військовослужбовці йдуть на цей крок — різноманітні. Погані відносини з командуванням, погіршення стану здоров’я, сімейні обставини, відсутність протягом тривалого часу відпустки тощо.
Зміст
Згорнути РозгорнутиКримінальна відповідальність за СЗЧ та дезертирство
Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад 3 доби, вчинені в умовах воєнного стану караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.
Дезертирство, тобто самовільне залишення військової частини або місця служби з метою ухилитися від військової служби, а також нез’явлення з тією самою метою на службу у разі призначення, переведення, з відрядження, відпустки або з лікувального закладу (в тому числі із зброєю або за попередньою змовою групою осіб) вчинене в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, карається позбавленням волі на строк від 5 до 20 років.
В січні 2023 року набув законної сили Закон, яким встановлено, що за дані види злочинів не може застосуватися:
- ні умовне покарання;
- ні з іспитовим терміном;
- ні «менше меншого».
Фактично це означає, що в разі доведення вини військовослужбовця, найлегшим покаранням може бути 5 років позбавлення волі й не менше.
Декриміналізація СЗЧ та дезертирства. Закон №3902-IX
Однак 7 вересня 2024 року набули чинності зміни до ст. 401 КК України, якими фактично декриміналізовано СЗЧ та дезертирство, але за певних обов’язкових умов.
- По-перше, СЗЧ або дезертирство обов’язково має бути вчинене вперше. За даних обставин проводиться службове розслідування, результати якого передаються до відповідного правоохоронного органу, який уповноважений розслідувати даний злочин.
- По-друге, необхідно добровільно звернутися із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до військової частини, в якій перебував військовослужбовець або до іншої військової частини, до місця служби для продовження проходження військової служби. На цьому етапі надзвичайно важливо з’ясувати чи внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження та дату реєстрації, чи проводиться досудове розслідування та як зв’язатися із слідчим/прокурором.
- По-третє, обов’язково має бути письмова згода командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби. В такому разі, важливо зв’язатися попередньо із командиром тієї чи іншої частини до якої військовослужбовець має намір повертатися. Якщо ж є можливість та бажання проходити службу в іншому місці, попередньо необхідно отримати відношення з такої військової частини.
Проаналізувавши зазначені обставини, суд вирішує клопотання про закриття кримінального провадження та в разі позитивного рішення — зобов’язує поновити військовослужбовця на військовій службі. Тоді у військового є 72 години щоб повернутися до частини.
Ми ж в свою чергу, супроводжуємо клієнтів на цьому тернистому шляху протягом усього періоду проведення досудового розслідування та судового розгляду, включно до винесення ухвали про закриття кримінального провадження.
Судова практика зі звільнення військовослужбовця від кримінальної відповідальності
Судова практика зі звільнення військовослужбовця від кримінальної відповідальності за СЗЧ/дезертирство, в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 401 КК України для продовження проходження військової служби.
Враховуючи дані зміни, судова практика активно наповнюється ухвалами різних судів, які задовольняють клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності військових, які вчинили СЗЧ або дезертирство.
Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 30 жовтня 2024 року у справі №175/15811/24 задоволено клопотання прокурора про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності, за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 401 КК України для продовження проходження військової служби. Військовослужбовець самовільно залишив частину 24 липня 2024 року.
Аналогічне рішення виніс Заводський районний суд м. Запоріжжя ухвалою суду від 14 листопада 2024 року у справі №332/856/24, якою задовольнив клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України.
За аналогією 27 листопада 2024 року закрито кримінальне провадження й по ст. 408 КК України (дезертирство) П’ятихатським районним судом Дніпропетровської області по справі №190/2495/24. Військовослужбовець вчинив дезертирство ще на початку липня 2023 року. Окремо варто наголосити, що військовий покинув службу в одній частині, а просив повернутися в іншу. Суд дане клопотання задовольнив.
В свою чергу, Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області 25 листопада 2024 року у справі №183/12011/24 задовольнив клопотання прокурора, чим закрив кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19 вересня 2023 року. Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 408 КК України (дезертирство).
Як бачимо, суди вже активно застосовують змінені норми законодавства та фактично закривають кримінальні провадження, чим дають змогу військовослужбовцям повернутися та продовжити службу з відновленням грошового забезпечення.
Питання/відповіді по темі (FAQ)
Чи розповсюджується дія Закону 11322 на військовослужбовців, які пішли в СЗЧ або здійснили дезертирство до дати ухвалення Закону?
Так, навіть якщо злочин було вчинено ще задовго до внесення змін до ст. 401 КК України, дія даного Закону може розповсюджуватися й на таких військовослужбовців.
Чи буде виплачено грошове забезпечення (як основні, так і додаткові види) військовослужбовцю за період досудового розслідування?
Ні, виплати відновляться з моменту повернення на військову службу.
Чи розповсюджується дія Закону 11322 на військовослужбовців, які пішли в СЗЧ або здійснили дезертирство не вперше?
Ні, даний Закон не застосовується за таких обставин, однак є можливість закриття кримінального провадження або виправдувального вироку інших обставин.
Який орган здійснюватиме розслідування?
Кримінальні провадження відносно СЗЧ/дезертирства розслідуються слідчими органами Досудового бюро розслідування.
Скільки часу займає проведення службового розслідування в частині?
Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць.
Скільки часу займає проведення досудового розслідування слідчими органами?
На дане питання немає точної відповіді, так як в кожній ситуації індивідуально. З практики було, що справу передавали в суд через декілька місяців, а буває, що досудове розслідування триває ось уже більше року.
Якщо пішов в СЗЧ до січня 2023 року, чи розповсюджується Закон про «посилену відповідальність»?
Згідно з статтею 58 Конституції України «закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи». В такому разі, якщо СЗЧ/дезертирство було вчинено до 27 січня 2023 року, має діяти та редакція закону, яка була чинною на момент вчинення злочину.
Чи може бути виправдувальний вирок?
Так. Пред’явлення обвинувачення військовослужбовцю за ст. 407 КК України, ст. 408 КК України не доводить автоматично факт вчинення ним даного злочину. Суд може визнати невинуватим у пред’явленому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, та виправдати його у зв’язку не доведенням наявності в діянні складу кримінального правопорушення.
Скільки коштує супровід адвоката у справі з СЗЧ/дезертирства?
Повний супровід військовим кримінальним адвокатом справи із закриття кримінального провадження на стадії досудового розслідування — 500$ + гонорар успіху.
Якщо ж справа вже в суді, сума послуг встановлюється індивідуально.