Виділення часток в натурі

У вас є частка у нерухомому майні. Не завжди ця обставина дозволяє повною мірою реалізовувати своє право власності стосовно неї. У переважній більшості випадків таким майном користується лише один із співвласників або ж наявний спір щодо спільного користування таким майном.

Зміст

Згорнути Розгорнути
  1. Що потрібно для того, щоб ви мали конкретно визначене майно у своїй власності?
  2. Як здійснити виділення майна в натурі?
  3. Які обставини унеможливлюють поділ майна в натурі?
  4. Документи для подання позову про виділення часток в натурі
  5. Наша судова практика
  6. Питання/відповіді по темі (FAQ)

Що потрібно для того, щоб ви мали конкретно визначене майно у своїй власності?

Виділення часток в натурі

Відповідь коротка, проста та дещо складна в її правовій реалізації — потрібно виділити в натурі майно, що є у вашій спільній частковій чи спільній сумісній власності. Таким чином, за вами буде визначено конкретне майно та/або його межі, стосовно якого ви будете повноправним власником.

Поділ нерухомого майна в натурі — це правова процедура, що регламентує виділення кожному співвласнику майна, що відповідає його частці в загальному праві власності на об’єкт нерухомого майна.

При цьому, повинні враховуватись інтереси обох співвласників, а поділ в натурі не повинен призвести до того, що об’єкт нерухомого майна не зможе використовуватись ними за своїм цільовим призначенням.

Також при поділі майна в натурі може враховуватись можливі перепланування та перебудови. У випадку, якщо якомусь із співвласників відходить більша частина майна — інший власник має право на компенсацію.

Свої послуги у сфері захисту права власності пропонують адвокати АБ «Романа Сацика».

Як здійснити виділення майна в натурі?

Як здійснити виділення майна в натурі

Якщо при повній згоді всіх співвласників на поділ майна в натурі такий поділ може бути проведено шляхом укладання між ними відповідного договору. Складення такого договору необхідно довірити адвокату. Оскільки він повинен бути складеним таким чином, щоб ваші інтереси були захищені, а положення договору не могли трактуватись сторонами по різному. Договір в обов’язковому порядку посвідчується у нотаріуса.

Коли відсутня згода всіх співвласників — необхідно звертатись до суду. Позовну заяву про поділ майна в натурі потрібно оформити відповідно до норм процесуального права. Неналежне оформлення позовної заяви зумовить залишення позову без руху. Необхідним обґрунтуванням є експертиза, яка повинна показати можливі варіанти поділу домоволодіння. Адвокат здійснює представництво інтересів клієнта в ході судового розгляду, а також готує всі необхідні процесуальні документи.

Під час поділу нерухомого майна у вигляді будинку з земельною ділянкоюподілу підлягають як сам будинок так і земельна ділянка для його обслуговування. При цьому, має бути враховано, що до земельної ділянки у кожного з власників повинен зберегтися під’їзд, тобто вихід до земель загального користування.

Коли поділ в натурі неможливий взагалі, то можливо встановити судовим рішенням порядок користування таким майном.

Тож існує два варіанти виділення часток в натурі:

  1. у досудовому порядку — шляхом укладення нотаріально посвідченого договору (має бути домовленість між співвласниками);
  2. у судовому порядку.

Які обставини унеможливлюють поділ майна в натурі?

Ні в добровільному випадку, ні через суд, не можна здійснити поділ нерухомого майна, яке не перебуває у приватній власності, оскільки таке майно в юридичному сенсі не існує.

Також відповідно до норм чинного законодавства, майно до складу якого входять самочинно збудовані об’єкти, не підлягають поділу/ виділу в натурі. Мова найчастіше йде про прибудови.

Не підлягають поділу речі, котрі після поділу не зможуть використовуватись за своїм цільовим призначенням, тому в даному випадку необхідно встановлювати порядок користування.

Документи для подання позову про виділення часток в натурі

Документи для подання позову про виділення часток в натурі

До позовної заяви про виділення часток в натурі необхідно додати такі документи:

  1. копія паспорту із відміткою про реєстрацію;
  2. копію реєстраційного номеру облікової картки платника податків (ідентифікаційний код);
  3. копії правовстановлюючих документів на майно, яке підлягає поділу;
  4. копію експертного висновку з варіантами поділу;
  5. копію висновку про вартість майна (якщо заявляється майнова вимога про відшкодування вартості частки);
  6. докази оплати судового збору (оригінал для суду).

Документи до позову мають бути належним чином засвідчені та, зокрема, повинні містити:

Наша судова практика

Адвокатське бюро «Романа Сацика» має позитивну практику у судових справах щодо поділу майна та його виділення в натурі.

Питання/відповіді по темі (FAQ)

Скільки коштує подання позову про поділ майна в натурі?

Подання позову про  у нашому адвокатському бюро коштує від 5000 грн (тільки підготовка позову). Крім цього, враховуйте понесення витрат на проведення експертизи. Її вартість залежить від кількості об’єктів, що підлягають поділу. Вказана вартість — без представництва в судовому засіданні.

Чи можна оформити позов про поділ майна самостійно?

Так, але при самостійному складенні позову слід дотриматись вимог Цивільно-процесуального кодексу, а саме ст. 175, 177 ЦПК України. Також документи додані до позову мають бути належним чином засвідчені (має стояти ваше ПІБ, підпис, дата та напис «згідно з оригіналом»).

До якого суду варто подавати позов про поділ майна в натурі?

Позовна заява про поділ нерухомого майна пред’являється за місцезнаходженням майна або основної його частини.

Які проблеми можуть бути при оформленні позову без допомоги адвоката?

Є ризики залишення позову без руху до усунення недоліків, якщо позов не відповідає вимогам ЦПК. Якщо ви не встигли усунути недоліки у встановлений судом строк, позов буде залишено без розгляду і ви втратите сплачений судовий збір, який потрібно буде сплатити знов при повторному поданні позову.

Який розмір судового збору за подання заяви про поділ майна в натурі?

Оскільки спори про поділ майна є спорами майнового характеру, то за подання до суду позовної заяви судовий збір становить — 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Тобто, розмір судового збору залежить від ціни позову, яка визначається відповідно до експертного висновку.

Які труднощі притаманні такій категорії справ?

У даній категорій справ прискорити та спростити судовий розгляд може домовленість між співвласниками майна, яке підлягає поділу в натурі.

Потрібна термінова допомога адвоката?