Іпотечні спори
Іпотекою прийнято вважати, як вид забезпечення виконання зобов’язання нерухомим майном. Головною особливістю є те, що за іпотечним договором іпотекодавець зберігає за собою право володіння і користування майном, а іпотекодержатель в разі невиконання іншою стороною зобов’язань має право на задоволення своїх потреб за рахунок предмету іпотеки.
Простою мовою, іпотека є заставою нерухомого майна, яке в разі невиконання умов основного договору (кредиту) буде стягнуте для задоволення вимог іпотекодержателя.
Зміст
Згорнути РозгорнутиЗастосування іпотеки
Іпотеку застосовують щодо майна яке перебуває у власності іпотекодавця, проте може і бути застосовано щодо комунального чи державного майна, яке перебуває на праві господарського відання.
Варто додати, що предметом іпотеки можуть бути і об’єкти незавершеного будівництва, майнові права, частина об’єкту нерухомого майна (за умови виділення ї в натурі), право оренди чи користування нерухомим майном.
Умови передачі майна в іпотеку
Зазвичай умовою передачі майна в іпотеку є факт перебування такого майна на праві власності, однак на практиці трапляються випадки коли під заставу потрапляє майно, яке перебуває у спільній власності декількох осіб. В таких випадках слід отримувати нотаріально засвідчену згоду всіх співвласників на передачу об’єкту в іпотеку.
Додатково вказуємо, що у випадку передачі будинку в іпотеку, який розташований на земельній ділянці іпотекодавцю, то вказана ділянка теж має бути переданою до предмету іпотеки (якщо в іпотеку передається земельна ділянка, то ситуація аналогічна, споруди та об’єкти незавершеного будівництва розташовані на ній теж передаються в іпотеку).
Додаткові умови передачі майна в іпотеку
Додатковою умовою іпотечних договорів є залучення до цих відносин майнового поручителя, який на рівні з іпотекодержателем несе відповідальність в разі невиконання умов кредитного договору в межах вартості предмету іпотеки.
Важливі елементи іпотечних спорів
Дуже важливим аспектом при вирішенні іпотечних спорів є аналітика положення договору іпотеки. Якщо положення таких договорів суперечать положенню ЗУ «Про іпотеку», то такий договір може бути визнано недійсним.
Найбільша кількість проблемних аспектів зосереджена в частині вирішення питань у зв’язку із смертю іпотекодавця або поручителя та розповсюдження їх боргових зобов’язань на їх спадкоємців.
Зазначені вище проблемні аспекти можуть бути вирішені, однак Вам слід звернутись до адвокатського бюро «Романа Сацика» з метою отримання кваліфікованої консультації.
Іпотечні спори у воєнний стан
Варто додати, що у період дії воєнного стану та після його закінчення протягом 30-денного строку реалізацію іпотечного майна на електронних торгах призупинена, також зупиняється реалізація права іпотекодержателя на набуття права власності на предмет іпотеки, право на продаж предмету іпотеки та виселення осіб.
Наша судова практика
Питання/відповіді по темі (FAQ)
Чи можна відступити право вимоги за іпотечним спором?
Відступлення права вимоги за кредитними і забезпечувальними договорами є можливим не тільки на користь фінансових установ за обставин, коли попередній кредитор (банк) був позбавлений банківської ліцензії та перебував у процедурі ліквідації.
Чи можна визнати іпотечне застереження недійсним, якщо інший з подружжя не надав згоду?
Укладення одним з подружжя договору щодо розпорядження спільним майном без згоди другого з подружжя може бути підставою для визнання такого договору недійсним лише в тому разі, якщо суд встановить, що третя особа (контрагент за таким договором) діяла недобросовісно, зокрема знала чи за обставинами справи не могла не знати про те, що майно належить подружжю на праві спільної сумісної власності і що той з подружжя, хто укладає договір, не отримав згоди на це другого з подружжя.
Як стати співіпотекодавцем?
У разі задоволення позову одного з подружжя про визнання права на частку в праві спільної власності на майно, яке перебуває в іпотеці, інший з подружжя, який не був стороною договору іпотеки, а надав лише згоду на вчинення договору іпотеки іншим з подружжя, стає співіпотекодавцем. Рішення суду про визнання права на частку в праві спільної власності на майно, яке перебуває в іпотеці, є підставою для внесення до державного реєстру запису про те, що така особа є співіпотекодавцем.
Хто буде відповідачем у спорах про скасування рішення про державну реєстрацію на предмет іпотеки?
Відповідачем є кредитор, а не державний реєстратор.
Чи обов’язково залучати боржника до судового розгляду питання щодо стягнення на предмет іпотеки?
Ні, не обов’язково.
Якщо кредитор пропустив строк позовної давності?
Пропуск строку позовної давності не звільняє від іпотечного застереження (не припиняє його дію).
Коли припиняється порука?
За умови повного виконання зобов’язання або через відмову від поруки при заміні минулого боржника на нового боржника.
Чи можна оформити процедуру без участі заявника?
Так, можна надіслати копії документів електронними засобами зв’язку, зробити безготівкову оплату, договір з адвокатом підписати електронним цифровим підписом. Решту — зробимо ми.
Однак, час від часу судді вимагають присутності заявника в судових засіданнях, що досить втілити, якщо потенційний заявник за кордоном або в лавах ЗСУ.
Чи можна оформити процедуру самостійно?
Так, але при самостійному складенні позову слід дотриматись процесуальні вимоги. Також документи додані до заяви мають бути належним чином засвідчені (має стояти ваше ПІБ, підпис, дата та напис «згідно з оригіналом»).
Чи можна подати заяву онлайн?
Так, самостійно — зареєструвавшись в системі «Електронний суд» на сайті: https://id.court.gov.ua/, або звернувшись до адвоката.
Які проблеми можуть бути при оформленні заяви без допомоги адвоката?
Є ризики залишення позову без руху до усунення недоліків, якщо позов не відповідає вимогам процесуального законодавства України.
Скільки часу триває судовий процес?
В середньому такі судові процеси тривають до 6 місяців. Однак, інколи ці терміни продовжуються, це в свою чергу пов’язано з відпустками суддів, перебуванням їх на лікарняному, а також з великою кількістю справ у судах.