Як оформити постійний догляд за інвалідом чи особою похилого віку в Україні в 2024 році
Останнім часом популярним питанням з яким звертаються клієнти до адвоката є порядок оформлення постійного догляду. У цьому матеріалі адвокат Роман Сацик знайомить з порядком оформлення постійного догляду, а також відповідає на часті питання по даній темі.
Зміст
Згорнути РозгорнутиЩодо яких осіб може бути оформлено постійний догляд
Оформлення постійного догляду мають право отримати особи, котрі перебувають у складних життєвих обставинах через стан здоров’я чи похилий вік та не можуть самотужки забезпечувати побутове самообслуговування. Постійний догляд встановлюється не лише за недієздатними особами. А відтак, процедура є простішою, ніж встановлення опікунства, та не вимагає отримання рішення суду.
На такий догляд можуть претендувати:
- інваліди з дитинства, незалежно від свого нинішнього віку;
- люди, які мають інвалідність І групи;
- ті, хто досяг 80-річного віку;
- люди, які мають стійке психічне захворювання та І чи ІІ групу інвалідності у зв’язку з ним;
- громадяни літнього віку та люди з інвалідністю, які нездатні до самообслуговування.
Процедура оформлення
Потрібно звернутися до органу опіки за місцем проживання (вас та підопічного) та надати наступний перелік документів:
- заява про те, що ви хочете здійснювати постійний догляд за певною особою;
- ваш паспорт (оригінал і копія);
- паспорт особи, за якою буде здійснюватися догляд;
- медична довідка про стан здоров’я доглядальника (ви маєте бути здорові);
- довідка щодо реєстрації вашого місця проживання;
- документи щодо права власності на майно або право користування ним;
- довідка лікарської комісії (МСЕК), яка підтверджує те, що у зв’язку зі своїм станом здоров’я особа має потребу в постійному догляді.
Якщо йдеться про дієздатну особу, яка може усвідомлювати свої дії, але потребує догляду в зв’язку зі станом здоров’я, потрібна її обов’язкова згода. Тому, коли мова про пенсіонера, він також має написати заяву про те, аби призначили особу, котра надаватиме йому постійний догляд.
З яких підстав орган опіки може відмовити в оформленні догляду:
- якщо виявить недостовірність поданих документів;
- через неналежний стан житлових умов особи, яка хоче забрати до себе на проживання того, за ким планує доглядати;
- через відсутність реальної потреби особи, за якою прагнуть встановити догляд, у такому догляді.
Представники соціальних служб встановлюють, наскільки побутове обслуговування людини, за якою встановлюватимуть догляд, дійсно залежить від сторонньої допомоги.
Особливо важливо звернути увагу на те, що для здійснення постійного догляду за особою, яка цього потребує, повинно бути забезпечено спільне проживання. Якщо в акті перевірки зі сторони соціальної служби не підтверджено факт спільного проживання, це підстава для відмови в оформленні догляду, і призначенні відповідної компенсації.
Що отримує надавач догляду?
Згідно з чинним законом «Про соціальні послуги», фізична особа, яка здійснює постійний догляд за іншою не у форматі підприємництва, має право на компенсацію від держави. Людина, яка на постійній основі здійснює догляд за іншою та, у зв’язку з цим, не може працювати, отримує зарахування цього догляду до свого страхового стажу.
Ще однією перевагою, яку отримує доглядальник, є можливість виїзду за кордон навіть під час воєнного стану, але у якості супроводжувача особи, за якою здійснюється догляд. Мобілізації доглядальник також не підлягає.
Щодо можливості виїзду закордон
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2022 № 1044, що набрала чинності 27.09.2022, внесено зміни до «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57.
Зазначеними змінами Уряд встановив категорії громадян, які, у разі введення на території України воєнного стану, мають право перетинати державний кордон.
Зокрема, виїжджати за кордон мають право:
- особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або документів, що підтверджують інвалідність, та акта встановлення факту здійснення догляду;
- особи, які потребують постійного догляду, — у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду.
Для виїзду за кордон вищезазначених категорій громадян одним із документів, який надає це право — є «Акт встановлення факту здійснення догляду».
Питання/відповіді по темі (FAQ)
Чи можна зробити встановлення постійного догляду «під ключ»?
АБ «Романа Сацика» надає консультативний супровід даної процедури, однак не надає такий вид послуг «під ключ», так як обов’язковою є присутність в органі опіки при написанні заяв доглядальника та особи, щодо якої встановлюватиметься догляд.
Чи можна оформити постійний догляд без моєї участі?
Ні, ви маєте брати активну участь у даній процедурі (звернення в орган опіки, надання працівникам соціальних служб доступу до житла для встановлення житлово-побутових умов та можливостей до самообслуговування особи, щодо якої встановлюватиметься догляд).
Які труднощі можуть виникнути під час оформлення постійного догляду?
- Якщо Ви не близькі родичі з потенційним підопічним (це можливо лише при реальній відсутності осіб, які можуть здійснювати догляд)
- Якщо Ви живете в різних населених пунктах (пважливим є проживання за однією адресою)
- Невідповідність медичного висновку щодо стану здоров’я (якщо насправді особа не потребує догляду в силу віку чи стану здоров’я)
- Якщо особа вже має доглядальника та не бажає його змінити
- Тощо
Скільки часу триває оформлення постійного догляду?
Все залежить від регіону та органу опіки та піклування. На практиці є випадки коли клієнти, подавши всі необхідні документи завершують процедуру за декілька днів за 2 візити в орган опіки), але є випадки коли процедура займає тижні.
Яким документом підтверджується здійснення догляду?
Актом встановлення постійного догляду, який видає орган опіки.
Чи можна виїхати закордон без особи, яку доглядаєш?
Якщо ви підлягаєте мобілізації, то ні. Лише разом з такою особою. На інші категорії громадян це обмеження не поширюється.
Якщо я здійснюю постійний догляд та отримаю повістку, то можу не з’являтись в ТЦК?
Ні. За правильно оформленою та врученою повісткою Ви зобов’язані з’явитись до ТЦК і вже на місці надати документи, що підтверджують ваше право на відстрочку від мобілізації (в даному випадку «Акт постійного догляду»).